Arap dili'nde in (إنْ)'i şartiyye ve Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanımları
The argument in the language of Arap and the use of the Qur'an-i Kerim
- Tez No: 525549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Arapça' da kelime, isim, fiil ve harf olmak üzere üçe ayrılır. Harfler, bir dilin yapısını oluşturan ana öğelerdir. Tek başına tam bir anlam ifade etmeyen, diğer kelimelerle birlikte kullanıldığında onlara tamamlayıcı anlam katan, cümle içindeki kelimeler arasında ilişki kurarak onların bir cümle haline gelmesini sağlayan kelimeye ise harf denilir. Arap dili'nde harflerin (edatların) sayıları çok farklı olduğundan konunun sınırı ve çerçevesini belirleyebilmek amacıyla bu çalışmada (إنْ)'i şartiyye ve Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanımları incelenmiştir. Araştırma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, yöntemi ve faydalanılan kaynaklar hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra konuyla ilgili kavramsal çerçeve sunulmuştur. Birinci bölümde Arap dili'nde şart kavramı, şart edatları ve özellikleri, ikinci bölümde ise (إنْ)'i şartiyye'nin özellikleri ve kullanım şekilleri, şart cümlesini meydana getiren diğer öğeler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde (إنْ)'i şartiyye'nin, Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanım yerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak da bu çalışmayla elde edilen sonuçlar ve düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Arabic Language (إن) and the use of the Qur'an in the Qur'an Letters are the main elements that make up a language structure. In Arabic, the word is divided into words, names, verbs and letters. A word is a letter that does not make a full sense of itself, adds complementary meaning to it when used with other words, and allows them to become a sentence by establishing a relationship between the words in the sentence. Since the numbers of the letters (prepositions) in the Arabic language are very different, this study (إن) and the uses in the Qur'an are examined in order to determine the limit and the context of the subject. The research consists of three chapters and an introduction. In the introductory section, after giving brief information about the subject of thesis, aim, method and beneficial resources, a conceptual framework about the subject is presented. In the first part, the concept of condition, prepositions and special features in the Arabic language, and in the second part the features and usage patterns of the (إن)'i jartiyya are emphasized. In the third chapter (إن), it is tried to determine the places of usage in the Qur'an. Finally, the results and thoughts obtained with this study are given.