Türkiye'de yoksulluk ve yoksulluk kültürü: Sakarya ili örneği
Poverty and culture of poverty in Turkey: Example of Sakarya province
  1. Tez No: 525550
  2. Yazar: RAŞİT YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yoksulluk, ekonomik ihtiyaçların karşılanması için gerekli olan araçlara ulaşamama ya da o araçlardan mahrum olma şeklinde tanımlanmışsa da, istihdam, sosyal yaşam, toplumsal dışlanma gibi farklı değişkenleri göz önünde bulunduran çok yönlü bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamanla toplumsal yapının etkisi ile birer yaşam tarzına haline dönüşen bu olgu, hem toplumsal, hem de kültürel boyutlarıyla ele alınması gereken ve yoksulluk kültürü adı verilen çok yönlü bir sorunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda yapmış olduğumuz“Türkiye'de Yoksulluk ve Yoksulluk Kültürü: Sakarya İli Örneği”adlı bu tez ile yoksulluk kültürü üzerinden Sakarya ilinde yaşayan yoksulların genel durumu belirlenmiş, bu kavram alan araştırmasıyla şekillendirilerek bireylerin yoksulluğu birer yaşam tarzı haline dönüştürüp dönüştürmedikleri konusunda saptamalarda bulunulmuştur. Öncelikle insanlığın var oluşundan bu yana toplumların en önemli sorunlarından biri olan yoksulluk olgusu üzerinde durulmuş, bunu yaparken de ilgili literatürden faydalanılarak, bu anlamda toplumsal görünümlerden kesitler sunulmuş ve yoksulluk, yoksulların dili ile anlatılmaya çalışılmıştır. Sakarya ili sınırları içerisinde yaşayan yoksul bireylerin genel durumunu, alan araştırması ve gözlem tekniğiyle şekillendiren bu tezde, devlet ve sivil toplum kuruluşlarından yardım alan hanelerin yoksulluk durumları irdelenmiştir. Böylece ailelerin yaşayış tarzları, maddi durumları, dünyaya bakış açıları ile dışlanma boyutları tespit edilerek, bu durumun ortaya çıkmasına kaynaklık eden faktörler belirlenmiş, bireylerin yoksulluğu birer kültür haline dönüştürüp dönüştürmediklerine dair saptamalarda bulunulmuştur. Böylece yoksul kesimlerin refah seviyelerini yükseltmek adına yapılacak çalışmalara katkıda bulunulmuş, yoksulluğun gerçek bir olgu mu yoksa birer kültür haline mi dönüştüğü, yardım alanlar üzerinden ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although defined as the inability to have the necessary tools for meeting the economic needs and being deprived of these tools, poverty is actually a multidimensional concept covering different factors such as employment, social life, social exclusion. This phenomenon, which has gradually become a lifestyle with the influence of social structure, has created a multidimensional problem called poverty culture which should be addressed both in terms of social and cultural dimensions. This study, entitled“Poverty and Culture of Poverty in Turkey: A Case Study in Sakarya Province”, determines the general condition of poor people living in Sakarya Province, in terms of poverty culture, and determines, via a case study, whether the individuals have turned poverty into a lifestyle. First of all, poverty, which is one of the most important problems of the societies since the existence of mankind, has been elaborated. In this respect, by using the related literature, sections from social aspects has been presented and poverty has been tried to be explained with the language of the poor. This thesis focuses on the general condition on the poor people living in Sakarya Province by applying case study and observation methods, and investigates the status of poverty on the households receiving aid from state and non-governmental organizations. Thus the lifestyle, economic status, view of world, and the dimensions of exclusion of the families are determined; the factors laying behind this situation are identified, and question of whether these individuals have turned poverty into a lifestyle has been investigated. This study intends to contribute to the research for improving the welfare of the poor, and elucidates the question of whether the poverty is an actual phenomenon or turned into a culture, based on the findings of case study on the households receiving aid.