Değişen paradigmalar doğrultusunda siber tehditlerin savunma planlamalarındaki dönüşüme etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of cyber threats to transformation in defence plannings in line with the changing paradigms
- Tez No: 525551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzün güvenlik ortamı, özellikle küresel boyutta bir dönüm noktası olarak kabul edilen Soğuk Savaş dönemi ile birlikte geleneksel tanımlamalarının ve çerçevesinin oldukça dışına çıkmış, farklı nitelikler kazanmıştır. Değişikliğe neden olan tehdit olguları da tamamen boyut değiştirmiş; amaçları, izlenen stratejisi, re,aksiyonları, planlama usulleri, uygulama yöntemleri, aktörleri, teknolojinin kullanımı ve coğrafi çerçevesi gibi geçmiştekilerden çok daha farklı şekillerde karşılaşılır olmuş, simetrik düzlemden çıkarak asimetrik boyutlara ulaşmıştır. Bu bağlamda; günümüzün ve geleceğe yönelik yapılacak savunma planlamalarının temelinde“belirsizlik”kavramından bahsetmek mümkündür. Uluslararası düzende yaşanan bu hızlı değişim ve dönüşüm süreci; sahip olunması gereken imkan ve kabiliyetleri başta olmak üzere barıştan itibaren sürecin tamamını etkilemeye başlamıştır. Farklı ve süratli düşünmeyi, ani ve beklenmedik durumlara, yeni tehdit türlerine süratle uyumlu olabilecek yetenekler geliştirmeyi gerektiren alışılagelenin dışındaki savunma anlayışlarıyla birlikte, paradigma değişimlerinin kaçınılmaz olmuştur. Teknolojinin ve bilişim dünyasının süratli akışı içerisinde yaşanan değişim ve gelişmeler, paradigma değişimlerine esas teşkil eden asimetrik tehdit türlerine yeni bir boyut daha eklemiştir: Siber Tehditler. Siber uzaya olan bağımlılık gün geçtikçe artmaktadır, bu yüzden siber tehditlerin çok geniş bir alanda faaliyet göstermesi ve klasik saldırılarda ne daha yıkıcı etkilere ulaşabilmesi nedeniyle, savunma planlamalarında öncelik verilmesi gerekmektedir. Belirtilen hususlar dahilinde çalışmanın amacı; savunma planlamalarındaki tarihsel süreç içerisinde meydana gelen paradigma değişimine sebep olan dönüm noktalarını ele almak suretiyle söz konusu değişikliklerin temelinde yatan ihtiyaçları açıklamak ve değişimlere ihtiyaç teşkil eden asimetrik tehdit türlerinden siber tehditleri, örnekleri ve etkileri üzerinden ele alarak, savunma planlamalarındaki yerlerini ortaya koyabilmektir. Ayrıca gerek Türkiye'nin gerekse ulaşılabilen veriler doğrultusunda örneklem olarak ele alınan diğer ülkelerin siber tehditlere yönelik; stratejilerini, planlamaya yönelik görev ve sorumluluklarını, teşkilatlanmaları çerçevesinde siber tehditlerin savunma planlama anlayışlarındaki dönüşüme etkilerine yönelik durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's security environment, especially with Cold War Era which is admitted a milestone on a global scale, has quietly gone beyond the conventional definitons and environments, has gained different qualifications. The threats that caused to change, completely replaced; iams, strategies, reactions, planning concepts, ipmlementation methods, actors, usage of technology and geographic environment has been different than past has been encountered with very different ways. It had also reached to asymmetrical dimensions by leaving from symmetrical plane. In this context, it's possible to mention that the“uncertainty”notion is in the basis of defence plannings of today and future. The fast of change and transformation in international systemhas started to effect the whole process from peace time, mainly possibilities and capabilities that has been need to have. With the extraordinary, unconventional defence perceptions that has been required to develop the skills which is compatible to different and quick thinking, sudden and unexpected situations, new threat types, so the paradigm shifts have become inevitable. The changes and transformations that was lived in the fast run of technology and world of information, had added a new dimension to the asymmetrical types which was a basis of the paradigm shifts: Cyber Threats. The addiction to the cyber space has increased day by day. So, since the Cyber Threats has been able to operate in a very wide area and reach to more devastating effects than the conventional attacks, it should be given a priority in defence plannings. Within the stated issues, the aim of the study is to explain the needs in the basis of changes which was occured that caused to paradigm shifts by mentioning the milestones in historical process and to present the situation of the cyber threats in defence plannings which is a type of asymmetrical threats. Also it had been tried to make an assessment about the effects of cyber threats to the defence planning understandings in the scope of the strategies, missions and responsibilities about planning, organizations of Turkey and the other countries were choosen with accessible datas.