Farklı çürük temizleme yöntemlerinin (lazer, carisolv, papacarie, konvansiyonel aerator sistemler) klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical performance of different caries removal methods (laser, carisolv, papacarie, conventional aerator systems)
  1. Tez No: 525558
  2. Yazar: MERVE AYDEMİR ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BAĞLAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı dört farklı yöntemin (konvansiyonel, lazer, kemomekanik yöntemler olan carisolv ve papacarie) çürük temizleme etkinliği, verimliliği (süre), hasta konforu bakımından değerlendirilmesi ve yapılan restorasyonların modifiye USPHS kriterlerine göre klinik başarılarının tespit edilmesidir. Bu çalışmaya 18- 40 yaş arasında arka grup dişlerinde en az 4 adet sınıf II çürüğü olan 31 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilecek dişler klinik kriterler ile değerlendirilerek ve Lazer Floresans (LF) esasıyla çalışan DIAGNOdent Pen ile ölçülerek tayin edildi. Her hastada 4 diş rastgele gruplara ayrılarak 4 farklı yöntem (Konvansiyonel metod, Carisolv, Papacarie, Er,Cr:YSGG lazer) ile çürük uzaklaştırıldı, klinik kontroller ve Diagnodent ölçümleri tekrarlandı. Çürük uzaklaştırma yöntemlerinin verimliliğini belirlemek amacıyla tedavi esnasında geçen süreler kaydedildi. Çürük uzaklaştırma işlemleri sırasındaki ağrı oluşumu FACE Ağrı Değerlendirme anketi ile belirlendi. Restorasyon materyali olarak Clearfıl™ SE Bond ve Clearfıl Majesty Posterior kullanıldı. Yapılan restorasyonlar 3, 6 ve 12 aylık periyotlarla modifiye USPHS kriterlerine (retansiyon, kenar renklenmesi, kenar uyumu, renk uyumu, sekonder çürük, postoperatif hassasiyet, anatomik form) göre değerlendirildi. Değerlendirmeler birbirleriyle kalibre edilmiş (Cohen Kappa indeksi = 0,91) deneyimli iki klinisyen tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of four different methods for caries removal efficacy, efficiency (duration), patient comfort and to determine the clinical success of restorations according to modified USPHS criteria. This study included 31 patients with at least 4 Class II caries in the posterior teeth between the ages of 18 and 40 years. The teeth to be included in the study were evaluated by clinical criteria and were determined by measuring with DIAGNOdent Pen working on the basis of Laser Fluorescence (LF). 4 teeth were randomly divided into four groups in each patient, and 4 different methods (conventional method, Carisolv, Papacarie, Er- Cr: YSGG laser) were used for caries removal and clinical controls and Diagnodent measurements were repeated. In order to determine the efficiency of caries removal methods, the duration of treatment was recorded. Pain formation during caries removal was determined by FACE Pain Scale questionnaire. Clearfıl™ SE Bond and Clearfıl Majesty Posterior were used as restoration materials. The restorations were controlled with Modified USPHS criteria (retention, marginal coloration, marginal adaptation, color matching, secondary caries, postoperative sensitivity, anatomic form) in 3, 6 and 12 months period. Evaluations were performed by two experienced clinicians who were calibrated with each other (Cohen Kappa index = 0.91).