10 parmaktan herhangi biri temel alınarak yeni bir yaklaşımla parmak izinden cinsiyet tespit eden zeki sistem
An intelligent system that identifies gender from fingerprint based on taking any of 10 fingers with a new approach
  1. Tez No: 525559
  2. Yazar: EYÜP BURAK CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışmasında, literatüre ilk kez önerilen yeni bir modelle parmak izinin tek veya çift merkezli olmasına göre farklı parmak izi kesitlerini ve parametrelerini dikkate alarak cinsiyet tanıyan zeki bir yöntem sunulmuştur. Cinsiyet tanıma işlemlerini sadece tek merkezli parmak izlerinden değil, çift merkezli parmak izlerinden de otomatik olarak yapabilen bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem hem masaüstü hem de web ortamında kullanılabilmekte ve çalışabilmektedir. Önerilen bu sistem farklı biyometrik veritabanları ile test edilmiş, en yüksek başarım %95,2 olarak tespit edilmiştir. Sistemin başarımı, önceki çalışmaya göre %17,2 oranında artırılmıştır. Yapılan çalışmaların başarımını göstermek için 4 hipotez önerilmiş, bunların başarımları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve katkılar tartışılmış, gelecek çalışmalar eklenmiştir. Genel olarak sonuçlar, sunulan yaklaşım ve geliştirilen sistemin dünyada ilk kez başarıyla sunulduğunu ve parmak izinden cinsiyet tahmininin yüksek başarımla yapılabildiğini göstermiştir. Bu katkıların, yeni uygulamalar yapılmasında biyometrik çalışmalara yardım etmesi, olay mahallerinden elde edilen parmak izlerinden cinsiyet tahmini işlemlerini hızlandırması, adli vakaların araştırılmasında veya delilden suçluya ulaşmada yeni çözümler sunması beklenmektedir. Bilim adamları ve araştırmacılara test ortamı sağlamak için, geliştirilen platform aracılığıyla www.softbiometrics.org/fp2sb web sayfasında çevrim içi test mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, a new model is proposed for the first time in the literature to predict gender from fingerprints with the help of intelligent methods taking into account different fingerprint sections and parameters depending on whether the fingerprint has one or two core points is presented. A system has been developed to predict automatically the gender processes not only one but also dual core points in fingerprints. The developed system can be used and run on both standalone and web platform. This proposed system were tested with different biometric databases and the best accuracy was achieved with 95.2% accuracy. The system performance was increased by 17.2% compared with the previous study. In order to show the performance of the developed studies, four hypotheses were proposed and their accuracies have been investigated. The obtained results and the contributions have been discussed and the future studies were included. The results in general have shown that the proposed approach and the developed system were successfully presented for the first time in the world and indicated that gender predictions from fingerprints can be achieved with highest accuracy. It is expected that this contribution will help to biometric studies to do new applications and accelerate the process of uncovering gender from fingerprints collected from crime scene, offer new approaches for investigating criminal cases, or achieving criminals from evidence. In order to provide test platform to the scientists or researchers, online test via developed platform is available at www.softbiometrics.org/fp2sb web page.