Geleneksel finans yaklaşımında yeni bir bakış açısı: Davranışsal finans ve yatırımcı psikolojisi; 2008 küresel ekonomik krizi üzerine bir değerlendirme
A perspective on traditional finance approach: Behavioral finance and investor psychology; An assessment of the 2008 global economic crisis
  1. Tez No: 525572
  2. Yazar: SERPİL KARATEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULHİ ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyayı etkileyen ekonomik krizlerin genel olarak nedeni piyasa kurallarının iyi işlememesinin yıkıcı etkileridir. Ülkeler arasındaki ticari ve finansal ilişkilerin birbirine bağlı olması ekonomik krizlerin yaygınlaşmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Ekonomik krizlerin görünen nedenleri olduğu gibi finansal spekülasyon gibi doğrudan görünmeyen nedenleri ekonomik sistemi derinden etkilemektedir. Davranışsal finans ve yatırımcı psikolojisinin araştırılması; finansal spekülasyonların nasıl ortaya çıkabileceği, nasıl büyüyebileceği ve ekonomiye ne kadar zarar verebileceği yönündeki çalışmalara yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı; davranışsal finans ve yatırımcı psikolojisinin ekonomik krizleri anlamada ve açıklamada etkisini ortaya koymak, ekonomik krizleri tahmin etmek, önlemek ve mevcut kriz sürecinden geleneksel finans ve iktisat öğretilerinin sabit-tek düze kabul ettiği insanı, psikolojik ve davranışsal boyutu ile ele alarak sürece dahil etmektir. Özellikle piyasa ve yatırımcı açısından davranışsal finansın etkilerinin ölçülmesi yönünde daha önce çalışmalar yapılmıştır. Bu açıdan çalışmanın önemi; finansal davranışın ve yatırımcı psikolojisinin ekonomik krizlerin oluşumu ve büyümesindeki etkisini ortaya koyması açısından yeni bir çalışma özelliği taşımasıdır. Çalışmanın yöntemi; literatür incelemesi bulgularının tartışılması, kıyaslanması ve yorumlanarak sonuç çıkarılmasıdır. Çalışmada 2008 küresel ekonomik krizi ele alınmış ve dönemine ait veriler kullanılmıştır. Çalışma neticesinde; ekonomik bir krizin tıpkı hane halkının enflasyonun artacağı beklentilerinin enflasyon yaratması gibi yatırımcıların piyasalarda kriz beklentisi taşımasının bir kriz ile sonuçlanabileceğini, yatırımcı psikolojisini etkileyen faktörlerin yalnızca bireyi değil ekonominin genelini etkileyebileceğini, bunun yanı sıra bu etkinin küresel düzeyde bir sarsıntı oluşturabileceği anlaşılmıştır. Günümüzde yapılacak ekonomik tahmin ve analizlerde davranışsal finans ve yatırımcı psikolojisinin göz önüne alınması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The economic crises affecting the world in general are the devastating effects of the well-being of the underlying market rules. The interdependence of trade and financial relations between countries causes economic crises to spread and grow.The apparent causes of economic crises, as well as the invisible causes, such as financial speculation, are deeply affecting the economic system. Investigation of behavioral finance and investor psychology; how financial speculation can emerge, how it can grow, and how much it can hurt the economy. The purpose of this study is; behavioral finance and investor psychology are to include the effects of economic crises in meaning and explanation, to anticipate and prevent economic crises, and to deal with the psychological and behavioral dimension of the human, psychological and behavioral dimension of traditional economic and financial doctrines adopted at the outset of the current crisis. Previous studies have been undertaken to measure the effects of behavioral financing, especially in terms of market and investor. In this respect, the importance of working; financial behavior and investor psychology have a new working feature in terms of the emergence and development of economic crises. The method of working; comparison of the findings of literature review, comparison and interpretation. In the study, the 2008 global economic crisis was handled and the data of the period were used. As a result of the study; it has been understood that investors expectation of a crisis in the markets may result in a crisis, such as an economic crisis, which is expected to increase inflation by households, and that factors affecting investor psychology may affect not only the individual but also the general economy. In today's economic forecasts and analyzes, it is important to consider behavioral finance and investor psychology.