Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi acil servisine başvuran hastaların demografik özellikleri, triaj uygunlukları ve sağlık okuryazarlığı durumlarının dağılımı
Distribution of demographic characteristics, triage suitability and health literacies of the patients applied to Gazi University Faculty of emergency service
  1. Tez No: 525573
  2. Yazar: ONUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine başvuran hastaların demografik özellikleri, triaj uygunlukları ve sağlık okuryazarlığı durumlarının dağılımını incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 01.06.2018-01.07.2018 tarihleri arasında başvuran 366 hastanın katılımıyla yürütülmüş kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmada 4 bölüm ve 48 sorudan oluşan anket ile hastaların demografik verileri elde edilip aciliyet algıları ve SOY düzeyleri 5'li Likert ölçeği ile sorgulandı. Çıkarımsal istatistikte, Pearson ki kare testi, Yates düzeltmeli ki kare testi, Fisher's Exact Testi ve logistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların öğrenim durumları, sosyal güvenceleri ve gelir grupları incelendiğinde geliş triajının uygunluk durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the distribution of demographic characteristics, triage suitability and health literacies of the patients applied to Gazi University Faculty of Medicine Emergency service. Material and Method: This study is a cross-sectional one which is carried out by the attendance of 366 patients applied to Gazi University Faculty of Medicine Emergency service between 01.06.2018 and 01.07.2018. In this study, patients' urgency perceptions and health literacies were questioned by Likert scale, after obtaining patients' demographic data by a survey containing 4 sections and 48 questions. Pearson's Chi-Square test, Yates corrected Chi-Square test, Fisher's Exact test and logistic regression analysis were used in deductive statistics.