Fuzulî'nin Farsça ve Türkçe gazellerinin aruz ve kafiye bakımından incelenmesi
A study on the usage of metre and rhyme in the ghazals of Fuzuli
  1. Tez No: 525618
  2. Yazar: AHMET EMİN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada 16. asır divan şairlerinden Fuzulî'nin Farsça ve Türkçe divanlarında yer alan gazelleri aruz ve kafiye bakımından incelenmiştir. Bunun için evvela Fuzulî'nin diğer Farsça divan sahibi Türk şairler arasındaki yerine kısaca temas edilmiş, hayatı ve şahsiyeti üzerinde kısaca durulduktan sonra, divanları ve bunların 'gazeliyât' kısımları hakkında bazı umumi bilgiler aktarılmıştır. Bilahare mümkün olduğunca ana kaynaklara dayanarak Fuzulî'nin gazellerinde aruz ve kafiyenin kullanımı hakkında tafsilatlı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ghazals (lyrics) of Fuzuli are examined in terms of metre and rhyme. In the introduction, we gave some information about poets who wrote in Persian in the Ottoman realm so we can put Fuzuli in his right place. In the first chapter, some information about his divan is given. The second and the third chapters are the main body of this work. In this parts by close examinations of the lyrics of the poet we have tried to make some general remarks on the metre and rhyme of the classical Turkish literatüre.