Fuzûlî'nin Türkçe ve Farsça divanlarının karşılaştırılması
Comparison of Fuzuli's divans in Turkish and Persian
- Tez No: 594569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Fuzûlî, Türkçe ve Farsça dillerinde iki divanı olan bir şairdir. Bu çalışmada, Fuzûlî'nin Türkçe ve Farsça divanlarında bulunan şiirlerin dış yapı unsurları ve muhtevası karşılaştırılmıştır. Dış yapı unsurları açısından yapılan karşılaştırmada, divanlarda bulunan nazım şekilleri ve bunlara ait özellikler, kafiye ve redif özellikleri ve edebi dil karşılaştırılmış ve bunların her iki divanda benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde durulmuştur. Muhteva açısından yapılan karşılaştırmada ise aşk anlayışı, siyasî söylem, mezhebî söylem, hikemî söylem ve şiir anlayışıyla ilgili söylemler karşılaştırılmış ve bunların her iki divanda benzerlik ve farklılıkları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fuzuli who was a poet has two divan in Turkish and Persian languages. In this study, poems in his Turkish Divan and Persian Divan are compare outer structure elements and content. In comparison of outer structure elements, poetry form in divans and features belong to these rhyme and repeated voice features, literary wording compared and their similarities and differences reemphasized. In comparison of content, his mentality of amorous, political discourse, sectarian discourse, wisdom discourse and poetic discourse compared and their similarities and differences emphasized.