Post-IPO stock performances: Evidence from global shipping companies
Halka arz sonrası hisse senedi fiyat performansı: Küresel denizcilik şirketleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 525640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SİGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, 2000 ve 2018 yılları arasında halka açılmış küresel denizcilik şirketlerinin arz sonrası 21 günlük fiyat performansları incelenmiştir. 4 borsadan 46 şirket seçilmiştir. Bu borsalar; NASDAQ, NASDAQ Kopenhag, New York Borsası ve Oslo Borsasıdır. Çalışmada kullanılan yöntem olay çalışmasıdır ve anormal getirileri hesaplamak için kümülatif anormal getiri yöntemi kullanılmıştır. Her borsa için, marketin getirilere olan etkisini getirilere yansıtmak için birer endeks belirlenmiştir. Hesaplanan anormal getirilerin önem dereceleri tek örneklem t-testi ile ölçülmüştür. Oslo Borsası, bu çalışmada en çok istatistiksel olarak anlamlı sonuçları veren borsa olmuştur. New York Borsasının en düşük ortalama anormal getirisi %-1,19dur. Oslo Borsasının en düşük ve en yüksek ortalama anormal getirileri sırasıyla %-2,21 ve %3,67dir. 21 günlük kısa dönem sonunda Oslo Borsası %6,49 kümülatif ortalama anormal getiri sağlamıştır. Diğer borsalardaki kümülatif ortalama anormal getiriler ise; New York Borsasında %3,77, NASDAQ'ta %-11,5 ve NASDAQ Kopenhag'da %-3,45 olarak gerçekleşmiştir. 46 firmadan oluşan örneklemin en düşük ortalama anormal getirisi %-1,24 olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç olarak bulgular, Oslo Borsasının 2000-2018 döneminde kümülatif ortalama anormal getiriler bazında, diğer borsalara göre daha fazla getiri sağladığı görülmüştür. Tüm örneklemin 21. gün sonu kümülatif ortalama anormal getirisi ise %0,35tir. Bu çalışma, denizcilik firmalarının halka arz sonrası performansları hakkında daha güncel kanıt sunarak daha önceki çalışmalara katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 21-day short-term post-IPO stock performance of global shipping companies that went public between 2000 and 2018 are examined. 46 shipping companies from four stock exchanges are selected as sample: NASDAQ, NASDAQ Copenhagen, New York Stock Exchange and Oslo Stock Exchange. Methodology used is event study and in order to calculate abnormal returns, cumulative abnormal return method is used. For each stock exchange, an index is defined in order to show market effect on returns. Then calculated abnormal returns are tested by one-sample t-test and their significance levels are measured. Stock exchange that provided the most statistically significant results is Oslo Stock Exchange. The lowest average abnormal return of New York Stock Exchange is -1,19%. The highest and lowest average abnormal returns of Oslo Stock Exchange are 3,67% and -2,21% respectively. At the end of 21-day period, Oslo Stock Exchange provided cumulative average abnormal return of 6,49%. Cumulative average abnormal returns of other stock exchanges are; 3,77% on NYSE, -11,5% on NASDAQ and -3,45% on NASDAQ Copenhagen. The lowest average abnormal return of the sample is -1,24%. As a result, the findings show that Oslo Stock Exchange had more gains in terms of cumulative average abnormal returns during 2000-2018 period compared to the other stock exchanges covered in data. CAAR of the sample is 0,35% at 21st day. This study contributes to the existing literature by providing recent empirical evidence of post-IPO short-term performances of global shipping companies from different stock exchanges.