Kurumsal yönetim ve şirket değer ilişkisi
Corporate governance and company value relation
- Tez No: 696664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hisse fiyatları arz ve talep dengesi çerçevesinde ilgili şirketin finansal göstergeleri başta olmak üzere birçok faktörden etkilenmektedir. Yatırımcılar, karar süreçlerinde birçok bilgi kaynağını dikkate almakta, özellikle bağımsız kuruluşlarca yayımlanan raporlar tarafsızlık ve güvenilirlik bakımından önemli bir yere sahip olmaktadır. Ayrıca yatırımcılar, şirket paydaşları olmaları sebebiyle menfaatlerinin korunması hususunda güvence talep etmektedir. Dolayısıyla kurumsal yönetim ilkeleri kapsamındaki hissedarlar ile menfaat sahiplerinin korunmasına yönelik ilkelere uyum düzeyi bu noktada ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yönetim başarısı ile finansal performans arasında pozitif bir ilişkinin varlığı dikkate alındığında, ilgili şirketin kurumsal yönetim anlayışı yatırımcılar açısından önem kazanmaktadır. Bu çerçevede kurumsal yönetim derecelendirme notunun hisse fiyatları üzerindeki etkisi, araştırmanın konusunu ve amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın kapsamında, BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde işlem gören ve finans dışı sektörde faaliyet gösteren 29 şirket bulunmaktadır. Araştırmada 2019 yılına ait kurumsal yönetim derecelendirme notunun açıklandığı tarihin öncesine ve sonrasına ait 30 günlük hisse fiyatları karşılaştırılmıştır. Böylece kurumsal yönetim derecelendirme notu öncesindeki hisse fiyatları ile sonrasındaki hisse fiyatları karşılaştırılmış ve aradaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlılığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında uygulanan bağımlı örneklem t-testi ve Wilcoxon testine ait sonuçların birlikte değerlendirilmesi sonucunda, araştırma kapsamında yer alan 29 şirketten ARCLK ve AKSA hisse fiyatlarında kurumsal yönetim derecelendirme notu sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Buna karşılık geriye kalan 27 şirkete ait hisse fiyatlarında kurumsal yönetim derecelendirme notu sonrasında yaşanan değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stock prices are affected by many factors, especially the financial indicators of the relevant company within the framework of supply and demand balance. Investors take into account many sources of information in decision-making processes, and especially reports published by independent institutions have an important place in terms of objectivity and reliability. In addition, investors demand assurances to protect their interests, as they are company stakeholders. Therefore, the level of compliance with the principles regarding the protection of shareholders and stakeholders included in the corporate governance principles comes to the fore at this point. Also, considering the existence of a positive relationship between management success and financial performance, the corporate governance understanding of the relevant company becomes important for investors. In this context, the effect of corporate governance rating on the stock prices constitutes the subject and purpose of the study. Within the scope of the research, there are 29 companies operating in the BIST Corporate Governance Index by transaction and in the non-financial sector. In the research, 30-day stock prices before and after the announcement of the corporate governance rating for 2019 were compared. Thus, the stock prices before the corporate governance rating score were compared with the stock prices after it, and the statistical significance of the difference was analyzed. As a result of the evaluation of the results of the related sample t-test and the Wilcoxon test applied within the scope of the research, it was determined that there was no statistically significant difference in the stock prices of ARCLK and AKSA from 29 companies within the scope of the study, after the corporate governance rating. On the other hand, the change in the stock prices of the remaining 27 companies after the corporate governance rating was found to be statistically significant.