Ergenlerde sosyal görünüş kaygısı ile duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesi
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents social anxiety levels and emotional eating behaviorus
- Tez No: 525709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin sosyal görünüş kaygı düzeyleri ile duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir Araştırma, İstanbul – Avcılar' da bulunan, farklı eğitim programı uygulanan üç devlet lisesinde yapılmıştır. Yaş aralığı 14-20 olan, 9-10-11-12. Sınıflardan 1409 öğrenci ile sınırlıdır. Bu araştırma karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeline uygun bir araştırmadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacının hazırladığı“Sosyodemografik Veri Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”ve“Hollanda Yeme Davranışı Anketi -HYDA”kullanılmıştır. Çalışma bulguların değerlendirilmesinde, istatistik analizleri için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' social anxiety levels and emotional eating behaviors. The study is limited to a total of 1409 students aged between 14 and 20 who are studying at 9th, 10th, 11th and 12th grade levels in 3 different state schools in Avcılar. This research is a comparative study of the comparative relational screening model. In the collection of research data;“Sociodemographic Data Form”,“Social Appearance Anxiety Scale”and“Dutch Eating Behavior Scale-DEBQ”prepared by the researcher were used. While the findings obtained in the study were evaluated, SPSS 22.0 statistical package program was used for statistical analysis.