Mağaza atmosferi, müşteri tatmini ve tekrar satın alma niyeti ilişkisi üzerine nicel bir araştırma
A quantitative research about the relationship among store atmosphere, customer satisfaction and re-purchase intention
- Tez No: 525730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknoloji, hızlı üretim ve pazar alanının gelişmesi ile birlikte sektörler içerisinde tüketicilerin davranışlarını kontrol edebilmek git gide önemli bir unsur haline gelmiştir. Tüketicilerin mağaza içerisinde zaman geçirmeleri, çeşitli unsurlar ile alışverişleri içerisinde deneyim kazandırılarak satın alma tekrarı içerisine çekilmeleri hedeflenmektedir. Aynı zamanda mağaza içerisinde geçirdikleri zamanların artması tekrar satın almalarını etkileyen bir diğer unsurdur. Bu çalışmada tüketicilerin mağaza içerisinde geçirdikleri zaman içerisinde etkilendikleri unsurlardan bahsedilmiştir. Bu unsurların tüketiciler üzerinde etkisi araştırılmış ve mağaza atmosferinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With developing technology, rapid production and development of the market area the ability to control the behavior of consumers within the sectors has become an important element. It is aimed that the consumers will gain experience in the shopping with various elements in the store and withdraw to the purchasing recall. At the same time an increase in the amount of time they spend in the store is another factor affecting their purchase again. In this study, it is mentioned about the factors that consumers are affected when they are in the store. The influence of these elements on the consumers has been researched and the importance of the store atmosphere has been emphasized.