Mağaza atmosferinin algılanan hizmet kalitesine etkisi: Bir araştırma
A research on the effect of store atmosphere on perceived service quality
- Tez No: 589762
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde işletmeler rekabet üstünlüğü sağlayabilme adına kalite yoluyla müşteri memnuniyeti üzerine odaklanmışlardır. Mağaza atmosferi, tüketiciler tarafından duygular ekseninde değerlendirilmesi dolayısıyla işletmeleri bu hedeflerine ulaştırmada en etkili kavramlardan biri hâline gelmiştir. Mağaza atmosferinin müşterilerin duygularını harekete geçiren bir araç olma özelliği müşteride belirli durumlar için eğilim oluşturmaktadır. Bu durumlar içerisinde müşterilerin, hizmet alımına karşı tutumlarının önemli bir paya sahip olduğu açıktır. Çalışma kapsamında mağaza atmosferinin algılanan hizmet kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, IKEA Ankara mağazası özelinde gerçekleştirilmiştir. IKEA Ankara mağazasından en az bir kez alışveriş yapmış 500 katılımcıdan anket yöntemiyle elde edilen veriler, mağaza atmosferi boyutlarının algılanan hizmet kalitesi üzerine etkisi doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında uygulanan çoklu regresyon analizi sonuçları faktör analizi sonrası içsel değişkenler, müşteri kolaylığı değişkenleri ve dışsal değişkenler biçiminde isimlendirilen mağaza atmosferi boyutlarının algılanan hizmet kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğuna işaret etmektedir. Algılanan hizmet kalitesi üzerinde en etkili değişkenin içsel değişkenler olduğu, müşteri kolaylığı değişkeninin bunu takip ettiği dışsal değişkenlerin etkisinin ise diğer değişkenlere göre daha az olduğu araştırmanın bulguları arasındadır. Araştırma sonuçları mağaza atmosferi yoluyla müşterilerde hizmet kalitesi algısı bırakmayı hedefleyen, müşteri memnuniyeti ve rekabet üstünlüğü sağlamak isteyen işletmeler açısından son derece önemli girdiler sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are focused on customer satisfaction through quality in order to provide competitive advantage. The store atmosphere due to being perceived with emotions by customers has become one of the most effective concepts in reaching these targets. The fact that the store atmosphere is a vehicle that stimulates the feelings of the customers creates a tendency for certain situations in the customer. According to these cases, it is clear that the attitudes of customers towards service procurement have an important share. In this study, the effect of store atmosphere on perceived service quality was examined. The research was carried out in IKEA Ankara store. The data obtained from the 500 participants who have shopped at least once from the IKEA Ankara store were analyzed with the effect of store atmosphere dimensions on perceived service quality. The results of multiple regression analysis after factor analysis indicated that internal variables, customer ease variables and external variables which are name as store atmosphere dimensions, have a significant effect on perceived service quality. It was found that internal variables were the most effective variables on perceived service quality, and external variables that customer ease followed were less effective than other variables. The results of the research will be able to provide very important inputs for the enterprises aiming to build the perception of service quality in the customers through the store atmosphere and want to provide customer satisfaction and competitive advantage.