Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında gerçeklik algısı
Perception of reality in Hasan Ali Toptas's novels
- Tez No: 525742
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Hasan Ali Toptaş, yaşadığımız çağın önde gelen yazarlarından biridir. Sahada Hasan Ali Toptaş'ın bütün romanlarını kapsayan bir çalışmanın olmaması, bu çalışmanın ortaya çıkmasındaki birinci etkendir. İkinci etken ise, Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında, gerçek ve gerçeklik kavramlarının birçok meselenin odak noktası olması ve bu kavramların romanları bir bütün olarak ele almaya imkân tanımasıdır.“Hasan Ali Toptaş'ın Romanlarında Gerçeklik Algısı”başlıklı bu çalışmada, Hasan Ali Toptaş'ın yayımlanmış yedi romanında yer alan gerçeklik meselelerini yorumlamaya çalıştık. Bütün kavramlar gibi gerçek ve gerçeklik kavramlarının da düşünce tarihi boyunca değişim geçirmiş olmasından dolayı, çalışmanın giriş bölümü bu kavramın tanımlanmasına ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü, gerçek kavramının edebiyatta ve özellikle romanda, klasik dönem, modern dönem ve postmodern dönemde nasıl yorumlandığını açıklamak adına oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise, Hasan Ali Toptaş'ın yazınsal gerçeklik hakkındaki görüşlerinden yararlanarak, yazarın romanlarının arka planında yer alan unsurlar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü, yazarın romanlarının gerçeklik temelinde incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde, yazarın yayımlanmış romanları, yazar-metin-okur ilişkisi dikkate alınarak karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiş ve her romanın gerçeklik meseleleri ayrı bir başlık altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hasan Ali Toptaş is one of the leading writers of our age. The fact that there is no work covering all the novels of Hasan Ali Toptaş in the literary genre is the first factor on the emergence of this work. The second factor is that in the novels of Hasan Ali Toptaş, the concepts of truth and reality are the focal points of many matters, and these concepts allow the novels to be handled as a whole. In this work titled“Perception of Reality in Hasan Ali Toptaş's Novels”is aimed to interpret the realities in Hasan Ali Toptaş's seven published novels. Since the concepts of truth and reality, like all concepts, have changed throughout the history of thought, the introduction of this work handles the definition of these concepts. The first chapter of the study was designed to explain how the concepts of reality and truth are interpreted in literature and especially in the novel, during classical, modern and postmodern periods. In the second chapter, information about the elements in the background of the author's novels is given in the light of Hasan Ali Toptaş's views on literary reality. The third chapter of this study is devoted to the works of the author's novels on the basis of reality. In this section, the author's published novels are examined in a comparative way, by taking the author-text-reader relationship into account. The realities of each novel are discussed under separate titles.