Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında çağın eleştirisi
The criticism of the age in the novels of Hasan Ali Toptaş
- Tez No: 779788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hasan Ali Toptaş'ın Romanlarında Çağın Eleştirisi başlığını taşıyan bu çalışmada; yazarın“Beni Kör Kuyularda”,“Heba”,“Kuşlar Yasına Gider”,“Gölgesizler”,“Uykuların Doğusu”,“Kayıp Hayaller Kitabı”,“Sonsuzluğa Nokta”ve“Bin Hüzünlü Haz”adlarını taşıyan sekiz adet romanı araştırma konusu doğrultusunda incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde ''Edebî Eserler, Edebî Eserlerde Çağ Kavramı'' dönem dönem ele alınıp 20. ve 21. yüzyıl geniş bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ''Roman ve Çağın Eleştirisi'' konusuna ayrılmış burada dönem eleştirisi konusu, romanın dönemdeki önemi ile genel olarak 21.yüzyılda roman ve eleştiri muhtevalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise ''Yazar Hasan Ali Toptaş'ın Öz yaşam Öyküsü, Edebî Kişiliği ve Eserleri'' yer almaktadır. Dördüncü bölümde de yine yukarıda adı geçen sekiz adet roman önce kısaca özetlenmiş, ardından çağ eleştirileri ile ilgili değerlendirmeler ele alınmıştır. Çağa yönelik eleştirilerin tümü eserlerde bulunup yine adı geçen eserlerde yer alan metinler içinden bu eleştirilerin açıkça görülebileceği örnekler seçilip gerekli açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled Criticism of the Age in the Novels of Author Hasan Ali Toptaş; In line with the research subject of the author's eight novels named“Me in Blind Wells”,“Heba”,“Birds Go to Mourning”,“Shadowless”,“East of Sleep”,“Book of Lost Dreams”,“Dot To Eternity”and“A Thousand Sad Pleasures”examined. In the first part of the study, literary works, the concept of age in literary works are discussed from time to time and the 20th and 21st centuries are evaluated in a broad way. The second part of the study is devoted to the subject of“The Novel and the Critique of the Age”, here the subject of period criticism, the importance of the novel in the period and the novel and criticism content in the 21st century in general are mentioned. In the third part, the autobiography, literary personality and works of Author Hasan Ali Toptaş are included. In the fourth chapter, eight novels named“Me in Blind Wells”,“Heba”,“Birds Go to Mourning”,“Shadowless”,“East of Sleep”,“Book of Lost Dreams”,“Point to Eternity”and“A Thousand Sad Pleasures”were first briefly described. summarized, then the evaluations about the criticisms of the era are discussed. All the criticisms of the age are found in the works, and the examples in which these criticisms can be clearly seen are selected from the texts in the mentioned works and necessary explanations are made.