Zaman algısı ve romana yansıması
Time perception and its reflection on novels
- Tez No: 220571
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Zaman fiziğin sabit ve mutlak bir unsuru değil, sosyal ve ekonomik olgularla şekillenen ve toplumdan topluma değişiklik gösteren bir algı türüdür. Batı düşünüş tarzında çizgisel yapıda şekillenen zaman anlayışı, başka birçok toplumda döngüsel bir yapıya sahiptir. Anlatılar yaşamı, içinde şekillendikleri toplumların kültürel anlayış ve alışkanlıklarını yansıtır şekilde işlerler. Zaman algısı da, anlatıların kurgularını belirleyen başlıca kültürel anlayış ve alışkanlıklardan birisidir, dolayısıyla bir anlatının zamansal kurgusu da bu algılama doğrultusunda şekillenecektir. Döngüsel bir zaman anlayışı postmodern ve büyülü gerçekçi romanlarda kendini göstermektedir. Bu çalışmada, döngüsel zaman algısının öne çıkan yönleri olan ebedi dönüş olgusu, her şeyin mevcut anda birleşmesi olgusu ve kutsal zaman ile tarihi zaman ayırımı, postmodern ve büyülü gerçekçi romanların Türk edebiyatındaki temsilcilerinden Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Time is not a constant and absolute component of physics but it is a form of conception which is shaped by social and economic factors and which differs from society to society. The time apprehension that is shaped as a linear form in Western mode of thinking has a circular form in many other societies. Narratives discourse life reflecting the cultural perceptions and habits of the societies which they are shaped in. Time perception is one of the primary cultural perceptions and habits that determine a narrativea?s form so the temporal form of the narrative will be shaped accordingly. Circular time conception shows itself in postmodern and magical realist novels. In this study, eternal return concept, the concept of all things happenning at the present moment and the division between sacred time and historical time, all of which are outstanding aspects of circular time conception, will be analyzed in Hasan Ali Toptaş?s novels, which are some of the representatives of postmodern and magical realist novels in Turkish literature.