Türk kamu yönetiminde stratejik planlama: Karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Strategic planning in Turkish public administration: Encountered problems and solution proposals
  1. Tez No: 525755
  2. Yazar: OSMAN MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
2000'li yıllara gelinceye kadar Türk kamu yönetiminde stratejik yönetim ve stratejik planlama çalışmaları genellikle beş yıllık kalkınma planları, projeler, yeniden yapılanma çalışmaları, araştırmalar seklinde gerçekleşmiş, 2003 yılında ise 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun yayımlanmasıyla stratejik planlama yaklaşımı yasal zemine kavuşmuştur. Süreç içerisinde Kamu İdareleri stratejik planlarını hazırlayarak uygulamaya koymuşlardır. Ancak günümüze kadar gelen süreç incelendiğinde stratejik planlamaya ilişkin birtakım sorunlar yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın amacı, Türkiye'de stratejik planlama sisteminin mevcut durumunun analiz edilerek stratejik planların daha etkin ve uygulanabilir hale gelmesine yönelik öneriler geliştirilmesidir. Bu çalışmada genel olarak kamuda stratejik planlama süreci incelenerek stratejik planlamanın daha iyi ve etkin bir şekilde planlanarak uygulanması için hazırlık ve uygulama süreci ile birlikte mevzuattan kaynaklanan sorunların tespit edilmiş, karşılaşılan sorunlara yönelik olarak çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until the year 2000, strategic management and strategic planning activities in the Turkish public administration generally occured in the form of five-year development plans, projects, restructuring studies and researches. In 2003, strategic planning approach took its legal ground with the publication of Law No. 5018 on Public Financial Management and Control. In this process, public administrations have prepared and implemented their strategic plans. However, when the process up to the present day was examined, there is an observation that there were some problems related to strategic planning. The aim of this study is to analyze the current situaiton of strategic planning system in Turkey, which can contribute to develop advices to become more efficient and strategic plans. In this study, by examining the strategic planning process in the public sector, in order to plan and implement the strategic planning in a better and more effective way, together with the preparation and implementation process, the problems arising from the legislation has been identified, suggestions for solutions have been given to the problems encountered.