İşletmelerde enerji verimliliği ve Konya sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
A research on energy efficieny in enterprises and industrial enterprises in Konya
- Tez No: 525754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Enerji kaynaklarının ve enerjiyi verimli kullanmanın ehemmiyeti, çevre sorunlarına karşı artan ilgi ve ülkelerin enerjide dışa bağımlılıklarının azaltılması hususlarıyla birlikte, geçen yüzyılın sonlarında yaşanan petrol krizleri sonrasında önem sırasındaki yerini yukarılara taşımıştır. Ülkeleri enerji verimliliğine yönelik iddialı hedefler belirleyerek önlemler almaya iten, bu endişelerin neticesidir. Bütün sektörlerde enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlamak için planlar ve stratejiler oluşturulmaktadır. Bu kapsamda işletmelerde enerji verimliliği önem taşıyan konuların başında gelmektedir. Bu sebeple bu tez çalışmasında, enerji verimliliği noktasında büyük öneme sahip işletmelerde enerji verimliliği ele alınmıştır. Tez çalışması kapsamında ilk olarak enerji, enerji kaynakları ve daha sonra işletmelerde enerji verimliliği incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise Konya sanayi işletmelerinde enerji verimliliği üzerine anket uygulaması yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda Konya sanayi işletmelerinde enerji verimliliği ile ilgili uygulamaların yapıldığı, yapılan yatırımların arttığı, enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme eğitimi verilmekte olduğu ve çalışanlara enerji tasarrufu ile ilgili manevi ödüller vererek bu konuda çalışanlara destek olunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the oil crises in the late last century, the importance of efficiently use of energy sources and energy has become even more important with increasing interest in environmental issues and reducing the foreign dependence of the countries. It is the result of these concerns that lead countries to take ambitious targets for energy efficiency. Plans and strategies are developed to ensure more efficient use of energy in all sectors. In this context, energy efficiency in enterprises is leading of the most important issues. Therefore, in this thesis, energy efficiency in enterprises that have a great importance on energy efficiency was discussed. In the scope of the thesis, firstly, energy and energy resources and then energy efficiency in enterprises were examined. In the section of application, a survey had been conducted on energy efficiency in the industrial enterprises in Konya. As a result of thesis, it has been concluded that energy efficiency practices are being carried out in Konya industrial enterprises, investments are increasing, consciousness-raising educations are being provided and the employees are being supported in this manner by awarding them with moral prizes about energy saving.