Öğrenci koçluğunun ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersindeki akademik başarılarına ve duyuşsal alan tutumlarına etkisi
The effect of the student coaching to the academic achievements and affective field attitudes of primary 4th grade students in the course of English
  1. Tez No: 599632
  2. Yazar: AYŞEGÜL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim 4.sınıf İngilizce dersi öğretim programında yer alan“Have Got ve Has Got”konularının öğretiminde öğrenci koçluğunun öğrencilerin akademik başarı toplam puanları ve İngilizce dersine yönelik duyuşsal alan tutum puanlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada, ön test – son test kontrol gruplu yarı deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 eğitim öğretim yılı 2.döneminde Diyarbakır ili Bağlar ilçesi Vehbi Koç ilkokulundaki 4. sınıf öğrencilerinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 60 öğrenci oluşturmaktadır. Bu 60 öğrencinin 30 tanesi deney grubunu 30 tanesi ise kontrol grubunu meydana getirmektedir. Deney grubunda 19 kız, 11 erkek öğrenci yer almaktadır. Kontrol grubunda ise 14 kız, 16 erkek öğrenci bulunmaktadır.“Have Got ve Has Got”konuları araştırmacı tarafından kontrol grubunda mevcut İngilizce dersi öğretim programıyla, deney grubunda ise öğrenci koçluğu etkinlikleriyle desteklenerek ele alınmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi (ABT) ve Gömleksiz(2003) tarafından geliştirilen Duyuşsal Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi bağımlı ve bağımsız gruplar için t- testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of student coaching on to the academic achievements and the affective field attitudes regarding English lesson of student coaching in the teaching of ''Have Got and Has Got''subjects in the 4th grade of English course curriculum was examined. Sample of the study consists of 60 students randomly selected from 4th grade students at Vehbi Koç Primary School in Bağlar District of Diyarbakır Province during the second term of 2013-2014 academic year. Of these 60 students, 30 of them form the experimental group and 30 the control group. In the experimental group, there are 19 girl and 11 boy students. In the control group, there are 14 girl and 16 boy students. The subjects of ''Have Got and Has Got'' were handled by a researcher in the control group with the current English language teaching program and as for the experimental group by supporting with the student coaching activities. The Academic Achievement Test (AKBT) developed by the researcher and the Affective Attitude Scale developed by Gömleksiz (2003) were used to collect data. The quantitative data of the study were analyzed by using SPSS 22.0 package program. The analysis of the data obtained in the study was carried out by using t-test for dependent and independent groups.