The impact of working capital management on the profitability of firms
İşletme sermayesi işletmesinin firma karlılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 525763
  2. Yazar: FATMA A. ABDLSALAM ABDLSHAFEA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BURCU DİNÇERGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, işletme sermayesi yönetiminin firmaların karlılığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2010-2016 döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) listelenen gıda ve tekstil sektörlerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, panel veri metodolojisi kullanılarak analiz edildi. Nakit çevrimi döngüsünün bileşenleri, işletme sermayesi yönetiminin bir ölçüsü olarak kullanılmış ve kârlılık ölçütü olarak faaliyet karı oranı kullanılmıştır. Gıda sektörünün sonuçları, alacaklar hesabı, hesaplar arası ödeme dönemi, nakit dönüş süresi ve karlılık arasında güçlü ve negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca firma büyüklüğü ile karlılık arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, stok dönemi, kaldıraç, satış büyümesi karlılık üzerinde önemsiz bir etkiye sahiptir. Öte yandan, tekstil sektörünün sonuçları, stok dönemi, kaldıraç ve karlılık arasında negatif ve anlamlı bir ilişki ile firma büyüklüğü ve karlılık arasında pozitif bir ilişkiyi içermektedir. Ayrıca, nakit çevrim döngüsü karlılık ile negatif önemsiz bir ilişkiye sahiptir. Alacakların hesap dönemleri, hesap dönemleri ve satışların büyümesi kârlılık üzerinde önemsiz bir etkiye sahiptir. Bulgulara dayanarak, firmalar nakit dönüş sürelerini azaltarak karlılıklarını en üst düzeye çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of working capital management on the profitability of firms. The study was conducted over the 2010-2016 period on the food, beverage and tobacco sector and textile sector in Turkey listed on the Borsa Istanbul. The data were analyzed using panel data methodology. The components of cash conversion cycle was used as a measure of working capital management and operating profit ratio was used as a measure of profitability. The results for the food, beverage and tobacco sector show a strong negative and significant relationship between accounts receivable period, accounts payable period, cash conversion cycle and profitability. Furthermore, a positive and significant relationship was found between firm size and profitability. However, inventory period, leverage, sales growth have an insignificant affect on profitability. On the other hand, the results of the textile sector include a negative and significant relationship between inventory period, leverage and profitability, and a positive significant relationship between firm size and profitability. Moreover, the cash conversion cycle has a negative insignificant relationship with profitability. Accounts receivable period, accounts payable period and sales growth have insignificant impacts on profitability. Based on the findings, firms can maximize their profitability by reducing their cash conversion cycle.