Sığınmacılara yönelik sosyal hizmet uygulamalarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri: İstanbul'daki Suriyeli sığınmacılar örneği
Problems in social work practices for asylum seekers and suggested solutions: Case of Syrian asylum seekers in İstanbul
  1. Tez No: 525768
  2. Yazar: GÜLER GÜNEŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Sığınma amaçlı göç 21. yüzyılın önemli konularından biridir. Dünyanın birçok bölgesinde sığınma amaçlı göç hareketi olmaktadır. Bazı ülkeler bulundukları coğrafyadan dolayı daha çok sığınma amaçlı göç almaktadır. Türkiye bu ülkelerden biridir. Suriye'deki siyasi karışıklıklar sebebiyle oluşan savaş ortamından dolayı Türkiye, kendisine sığınan 3,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin hemen her şehrinde Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Bu çalışmada İstanbul örneklem olarak alınmıştır. İstanbul örnekleminde Suriyeli sığınmacıların Suriye'de yaşadıkları, Suriye'den Türkiye'ye gelirken yaşadıkları ve Türkiye'de yaşadıkları sorunlar araştırılmıştır. 76 Suriyeli sığınmacı ve 5 farklı sivil toplum kuruluşu yetkilisi ile görüşülmüştür. Sivil toplum kuruluşlarının yetkililerinden ikisi 76 kişilik örnekleme dâhildir. Bir sivil toplum kuruluşunun iki yetkilisi de bu örneklemin hâricinde araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma nitel yöntemle yapılmıştır. Mülakatlar yapılmadan önce pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışma için bazı Suriyelilerin evleri ziyaret edilmiş ve mülakat yapılmıştır. Pilot çalışma yapılırken üç farklı sivil toplum kuruluşunun yetkilisiyle görüşülmüştür. Mülakatlardan elde edilen veriler MAXQDA 2018 nitel veri analizi programıyla temalara ayrılmıştır. Bu temalardan yola çıkarak sosyal sorunları çözme bilimi ve uygulaması olan sosyal hizmet bağlamında uygulama önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration for asylum is one of the important issues of the 21st century. There are asylum-seeking migrants in many parts of the world. Some countries take more asylum seeking migration due to geography they are in. Turkey is one of those countries. Because of the war caused by political unrest in Syria, Turkey took 3.5 million refugees migrated from there. There are Syrian refugees in almost every city in Turkey. In this study, Istanbul was taken as a sample. It's investigated that the problems of Syrian refugees lived in Syria, lived while migration from Syria to Turkey and the problems while they live in Turkey. 76 Syrian asylum seekers and 5 different NGOs were interviewed. Two of the officials of two non-governmental organizations included sampling of 76 people. A NGOs two officials was also involved in the investigation except of this sample. The research was conducted by qualitative method. Preliminary study was done by researcher before interviews were conducted. For the preliminary study, some homes were visited and interviewed with Syrian asylum seekers live in there. During the preliminary study, three different NGOs authorities were interviewed by researcher. The data obtained from the interviews were separated by theme with the MAXQDA 2018 qualitative data analysis program. From these themes, proposals have been introduced in the context of social work, which is the knowledge and practice of solving social problems.