2136 Numaralı Safranbolu Şer'iyye Sicil Defterinin transkripsiyonu (1-60 sayfalar arası)
Transcription of Safranbolu Religious Record Number 2136 (1-60 page range)
- Tez No: 525772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Osmanlı Devletinde şer'i mahkemelerin verdiği kararlar devletin karakteristik özelliğini yansıtan önemli kaynaklardandır. Çeşitli konularda verilen kararlar toplumun iktisadi, hukuki ve sosyal tarihi açısından önemini ortaya koyan önemli kaynaklardır. Safranbolu ve çevresine bir katkı sağlamak amacıyla tez konusu olarak seçtiğimiz 2136 numaralı Şer'iye Sicilinin(1-60 Sayfa aralığı) olmak üzere, 296 davayı gözden geçirme imkânımız oldu. Bu davalar genellikle alacak-verecek, miras paylaşımı, boşanma, nafaka bağlanması gibi hususlarda olduğunu saptadık. Üç bölümden oluşan bu tezimizin ilk bölümü Safranbolulu'nun kısa tarihiyle alakalı olup, ikinci bölümünde araştırmacıya kolaylık olması açısından dava özetlerini, üçüncü bölümde ise 2136 Nolu Şeriye Sicilinin trankripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire Religious court's decision is one of the most important resources that reflects the charecteristic feature of the state. The decision on various issues is an important resources that make up society economic, judicial and social history importance. We chose the Religious Record number 2136 (page 1-60) as our thesis issue that our aim was to contribute to Safranbolu and its surroundings, as the result of this research we found possibilities to review 296 cases. We found these cases generally are about the issue of assests-liabilities, portion of the inheritance , divorcement and bastardy process. Our thesis consist of three section, first section is regarding to berif history of Safranbolu, second section is about case abstract to help researcher to find subject easily, third section is consist the transcripition of number 2136 of Religious Record.