Avrupa Birliği geri kabul anlaşmaları: Türkiye örneği
European Union readmission agreements: The case of Turkey
  1. Tez No: 525773
  2. Yazar: TURKER SALIJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ortadoğu ve Asya'da yaşanan savaşlar sonrasında ortaya çıkan istikrarsızlıklardan kaynaklanan zorunlu göçler veya bu bölgelerdeki ekonomik imkânsızlardan kaynaklanan göçler, düzensiz göç hareketliliğini oluşturmaktadır. Daha iyi yaşam koşulları arayışıyla Avrupa kıtasına gitmeyi tercih eden bu düzensiz göçmenler, transit ülkeler tarafından alınan sıkı önlemlerin de etkisiyle ölümle sonuçlanabilen göç güzergâhlarından geçmek durumunda kalmaktadırlar. Özellikle 2015 yılında patlak veren mülteci krizi nedeniyle bahsi geçen güzergâhlardan en önemlisi Türkiye olmuştur. Düzensiz göçmenlerin son varış yeri olan Avrupa Birliği ve üye ülkeleri, düzensiz göç hareketliliğini bir tehdit olarak algılamakta ve düzensiz göçün kontrol altına alınabilmesi adına hem iç hem de dış politikaların oluşturulmasında yoğun çaba sarf etmektedir. Düzensiz göçün kontrol altına alınma sürecinde Avrupa Birliği'nin uygulamakta olduğu Geri Kabul Anlaşmaları bu tez çalışmasının odak noktasıdır. Geri Kabul Anlaşması, düzensiz göçmenlerin, imzaya taraf olan ülkelerin sınırlarını ihlal etmesinden önce geçiş yaptığı transit ülkeye veya kaynak ülkelere geri gönderilmeleri ile ilgili alınan önlem ve yükümlülükleri belirleyen ortak kararları içermektedir. Bu çalışmada Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2014 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması, mülteci krizi ve yaratmış olduğu etkiler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Irregular migration that arising from the emergent instability after the wars in the Middle East and Asia or migrations arising from economic instability in these regions lead to the irregular migration flows. Irregular migrants, who prefer to go to Europe for seeking better living conditions, has to pass migration routes that may result in death due to the measures taken by the transit countries. Particularly, Turkey has become one of the significant routes due to the refugee crisis, which has broken out in 2015. European Union and its member states as the end destination of irregular migrants perceive the irregular migration flows as a threat and show enormous effort to establish internal and external policies for the sake of getting irregular migration under control. The Readmission Agreement, implemented by the European Union during the process of bringing the irregular migration under control, is the focus point of this thesis. The Readmission Agreement includes co-decisions that specify the precautions and liabilities of the readmission process for irregular migrants, who passed through the transit country or their country of origin before the violation of the borders of the Readmission Agreement signatory states. In this study, the Readmission Agreement, signed in 2014 between Turkey and the European Union, is analyzed with its impact on the refugee crisis.