Depresyon ve kaygı bozukluğu tanısı almış olan hasta grupları arasında bilişsel çarpıtma düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of cognitive distortion levels among patients with depression and anxiety disorders
- Tez No: 525832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, depresyon ve kaygı bozukluğu tanısı almış olan hasta grupları arasında bilişsel çarpıtma düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen araştırmanın örneklemini 30 depresyon ve 30 kaygı bozukluğu hastası ile 30 sağlıklı kontrol oluşturmuştur. Araştırmada demografik bilgi formu, DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Envanteri (SCID-I), SCID-I Kısa Form ve Düşünce Özellikleri Ölçeği (DÖÖ) kullanılmıştır. Kaygı bozukluğu hastalarının DÖÖ'den aldıkları toplam bilişsel çarpıtma puanları sağlıklı kontrollere göre daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Depresyon hastalarında Felaketleştirme, Duygudan Sonuç Çıkarma, Meli-Malı Düşünceleri, Hep ya da Hiç Tarzı Düşünce sağlıklı kontrollere göre daha yüksek bulunurken, kaygı bozukluğu hastalarında ise Zihin okuma, Felaketleştirme, Duygudan Sonuç Çıkarma türündeki bilişsel çarpıtmalar sağlıklı kontrollere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Depresyon ve kaygı bozukluğu olan hastaların bilişsel çarpıtma düzey ve türleri kendi aralarında karşılaştırıldığında ise iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the levels of cognitive distortions between groups of clinical patients with depression and anxiety disorder. The study was conducted in Adıyaman University Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of 30 clinical patients with depression, 30 clinical patients with anxiety disorder and 30 healthy people. Sociodemographic information of the participants was evaluated and Structured Clinical Interview Inventory (SCID-I) for DSM-IV Axis-I Disorders, SCID-I Short Form and Cognitive Distortions Scale (CDS) were administered. According to the study results; clinical patients with anxiety scored significantly higher compared to healthy controls. In terms of Catastrophizing, Emotional Reasoning, Should Statements and All-or-Nothing Thinking subscales clinical patients with depression scored significantly higher compared to healthy controls. Furthermore, in terms of Mindreading, Catastrophizing, and Emotional Reasoning, clinical patients with anxiety disorder scored significantly higher compared to healthy controls. However, when patients with depression were compared with patients with anxiety there was no statistically significant difference in terms of the level and types of the cognitive distortions.