Türk kamu yönetiminde idari reform çıkmazı
The dilemma of administrative reform in Turkish public administration
  1. Tez No: 525833
  2. Yazar: BURAK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toplumda meydana gelen değişimler yönetim alanında değişikliklerin yapılmasını gerekli kılmaktadır. Kamu yönetiminde yapılan ve idari reformlar olarak adlandırılan bu değişiklikler ile daha iyi bir düzene ulaşmak istenilmektedir. Bu anlayıştan hareketle Türk kamu yönetiminde karşılaşılan sorunlar karşısında idari reform çalışmalarının yapıldığı görülmektedir. Osmanlı Devleti döneminden itibaren Türk kamu yönetiminde kötüye gidişi durdurmak, kamu hizmetlerinin sunulmasında etkinliği ve verimliliği sağlamak gibi amaçlarla çok sayıda idari reform yapılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de idari reformların uzun bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. İdari reform çalışmaları ile Türk kamu yönetiminde örgütlenme, hizmet sunma ve personel gibi alanlarda olumlu görülen önemli değişiklikler yapılmıştır. Ancak olumlu sonuçların yanında idari reform çalışmalarında her zaman istenilen değişikliklerin yapılması mümkün olmamıştır. Çalışmada idari reformların çıkmazı olarak değerlendirilen bu durum ele alınarak idari reformların başarılı ve başarısız görülen yanlarını saptamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla literatür taraması yapılarak Türk kamu yönetiminde idari reformlar tarihsel süreç bağlamında ele alınmakta ve idari reform çalışmalarında üzerinde önemle durulduğu tespit edilen konular irdelenmektedir. Sonuç olarak; idari reform çalışmaların uygulamaya aktarılmasında ve uygulama aşamasında sorunların tespit edilerek ortadan kaldırılmasının idari reformlardan daha olumlu sonuçlar alınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in the society necessitate changes in the field of management. These changes, called public administration reforms and administrative reforms, aims to reach a better social order. From this perspective, it is seen that administrative reforms have been carried out in response to the problems in Turkish public administration. Since the Ottoman period, historically numerous administrative reforms have been carried out with the aim of halting the deterioration of Turkish public administration and providing efficiency and productivity in the provision of public services. In this context, it is seen that Turkey has a long history of administrative reforms. Administrative reform studies have made significant changes in Turkish public administration such as organization, service provision and personnel management. However, in addition to the positive results, it has not always been possible to make the desired changes in the administrative reform work/ experiments. In this study, it is aimed to determine the both successful and unsuccessful aspects of administrative reforms. For this purpose, literature review has been carried out and administrative reforms in Turkish public administration have been taken into consideration in the context of historical process and the issues that are emphasized in administrative reform studies are examined. As a result; the transfer of administrative reforms into practice and the removal of problems from the standpoint of the implementation phase are thought to contribute more positive outcomes to administrative reforms.