Doksurobisin ile oluşturulmuş deneysel kardiyotoksisite üzerine astaksantin ve spirulina nın miyokardial antioksidan etkisi
- Tez No: 525935
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Amaç ; Doksurobisin ile oluşturulmuş deneysel kardiyotoksisite üzerine Astaksantin ve Spirulina nın Miyokardial Antioksidan etkisini araştırmaktır. Yöntem; Deneyde kullanılan 35 adet Wistar cinsi ratlar 5 grup olarak düzenlendi. Kontrol grubu sadece oral yem ile beslendi. Doksuribisin grubuna 15 Gün boyunca 15 mg/ kg Doksurobisin 6 eşit dozda intraperitoneal verildi. Doksurobisin ve Astaksantin grubuna Doksorubisin ile birlikte Doksurobisin' den 24 saat önce başlanarak ve Doksurobisin son dozundan yedi gün sonrasına kadar devam etmek üzere Astaksantin 10 mg/ kg gün ve yem ile oral beslendi. Doksurobisin ve Spirulina grubuna Doksurobisin ile birlikte Doksurobisin' den 24 saat önce başlanarak ve Doksurobisin son dozundan yedi gün sonrasına kadar devam etmek üzere Spirulina 10 mg/ kg gün ve yem ile oral beslendi. Doksurobisin, Astaksantin ve Spirulina grubuna Doksurobisin ile birlikte , Doksurobisin son dozundan yedi gün sonrasına kadar devam etmek üzere Astaksantin 10 mg/ kg gün + yem , Spirulina 10 mg/ kg gün + yem ile oral beslendi. Sacrifiye edilen ratların kalpleri çıkarıldı ve kalpten alınan doku örneklerinde miyokard glutatyon peroksidaz GSH-Px , süperoksit dismutaz SOD , malondialdehit MDA ve nitrik oksit NO düzeyleri araştırıldı. Yine ratlardan alınan kan örneklerinde HPLC yöntemiyle Malondialdehit ve ELİSA yöntemiyle 3 Nitroitrozin düzeyleri araştırıldı. Yine ratlardan alınan doku örnekleri histolojik olarak değerlendirildi. Kalp dokularından alınan histolojik preparatlarda ise Doksorobisin + Astaxantin ve Doksorobisin + Spiruluna gruplarında kanama odakları, enflamatuvar hücre infiltrasyonu ve kardiyak kas liflerindeki hasar morfolojisinin orta düzeyde olduğu gözlendi. Astaxantin + Spiruluna + Doksurobisin grubunda ise vasküler konjesyonun ve enflamatuvar hücre infiltrasyonunun hafif düzeyde olduğu, kas lifleri organizasyonun ise oldukça düzenli morfolojide olduğu gözlendi. Bulgular; Doksurobisin toksisitesi en fazla sadece Doksurobisin alan grupta saptanmıştır. Astaksantin alan grupta Doksubisin toksisitesinde azalma yine Spirulina alan grupta Doksurobisin tokisistesinde azalma , Astaksantin ve Spirulina alan grupta ise Doksurobisin toksisitesinde diğer gruplara göre daha fazla azalma saptanmıştır. Sonuç; Astaksantin ve Spirulina miyokardial antioksidan etkileri ile Doksubisin kardiyotoksisitesinde azalmaya sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ; Aim ; The aim is to search myocardial antioxidant capacity of Astaxanthin and Spirulina on Doxurobicin induced cardiotoxicity. Methods ; 35 Wistar rats were used in this study. Rats were grouped into 5 ; control group n=7 did not receive any treatment. Doxurobicin D group n=7 only received 15 mg/ kg Doxurobicin subcutaneously in six equal divided doses in 10 days. In addition to Doxurobicin treatment , Astaxanthin A group n=7 received Astaxanthin 10 mg/ kg , Spirulina S group n=7 received 10 mg/ kg Spirulina , Astaxanthin and Spirulina A + S group n=7 received both of these drugs orally one day before and 7 days after Doxurobicin treatment . After decapitation median sternotomy was done and hearts were excised . Tissue MDA ve GSH levels were studied with Spectrophotometry. Blood MDA level was studied by HPLC method and 3 Nitrotyrozin level was studied by ELISA method. Results; Tissue MDA levels significantly reduced in A, S and A+ S group levels were significantly reduced in A , S and A + S groups compared to the controls. 14.53 ± 2.42 nmol/g , 19.59±4.15 nmol/g , 13.47 ± 1.98 nmol/g versus 12.56 ± 1.79 nmol/g , p< 0,05 , < 0,01 , < 0,01 respectively . The decrease in MDA level was statistically more prominent in A + S group compared to A and S group . p< 0,01 , p< 0,01 Meanwhile GSH levels significantly increased in A , S and A+ S groups compared to the control group . 17.53 ± 2.61 mol/g , 12,42± 0,82 mol/g , 20.00 ± 2.66 mol/g versus 20.48 ± 4.17 mol/g , p< 0,01 , p< 0,01 , p< 0,01 respectively . The increase in GSH level was statistically more prominent in A + S group compared to A and S group . p< 0,01 , p< 0,01 Bleeding and vascular congestion, inflammatory cell infiltration and disorganisation of cardiac muscle fibers were severe in doxorobicin applied group in histopathologic assessment . They were moderate in Astaxanthin + Doxorobicin and Spirulina + Doxurobicin applied groups but they were mild and organisation of cardiac muscle fibers were quite regular in Astaxanthin + Spirulina + Doxurobicin applied group. Conclusion ; The antioxidant effect of both Astaxanthin and Spirulina helps to reduce toxicity on Doxurobicin induced cardiotoxicity.