Takayasu arteritinde klinik hasar değerlendirmesinde TADS ve VDI skorlarının karşılaştırılması
The comparison of TADS and VDI scores in the clinical damage assessment of Takayasu's arteritis
- Tez No: 525936
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Takayasu arteritinde (TA), hastalığın kendisi ve tedavisi ile ilişkili olan hasarın değerlendirilmesinde hasar skorlarından olan Takayasu Arteriti Hasar Skoru (TADS) ve Vaskülit Hasar İndeksi (VDI)'nin uzun dönem izlemdeki değerlerini karşılaştırılmayı ve değerlendirilmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda; 1990 ACR kriterlerini sağlayarak tanı alan 68 TA'lı hastada demografik özellikleri, hasarı ve yaşam kalitesini (QoL) değerlendirdik. Tüm hastalara detaylı göz muayenesi, ekokardiyografi ve kemik dansitometresi yapıldı. Klinik, laboratuvar, anjiografik, tedavi özellikleri ile VDI ve TADS hasar öğeleri protokole uygun olarak kaydedildi. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 ölçekleri kullanıldı. Parametreler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında Paired Sample t test kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 42.9 (aralığı 16-72 yaş) olan 60 (%88.2) kadın, 8 (%11.8) erkek hasta mevcut idi (K/E: 7.5/1). Ortalama TADS skoru 6.9, VDI skoru 5.25 olarak hesaplandı. TADS skoru ile VDI skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0,002, r=0,752). Hasara en çok neden olanlar VDI'a göre periferik vasküler hastalık bölümü içinden major damar stenozu (%92.6) ile klaudikasyo (%86.8) ve kardiyovasküler sistem grubundan hipertansiyon (%58.8) iken, TADS'a göre kardiyovasküler sistem içinden sırasıyla üfürüm (%61), nabız/kan basıncı eşitsizliği (%61), klaudikasyo (%59) ve hipertansiyon (%42) idi. Hastalık ile ilişkili hasar öğeleri (periferik vasküler ve kardiyovasküler), tedavi ile ilişkili hasar öğelerinden (katarakt ve osteoporoz) daha sık saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to assess and compare the outcome of Takayasu's Arteritis Damage Score (TADS) and Vascular Damage Index (VDI) during long term follow-up which are used for assessing both disease and treatment-related damage in Takayasu's arteritis (TA). Methods: A total of 68 TA patients fulfilling 1990 ACR criteria were assessed for demographic features, damage and quality of life (QoL). All patients were applied detailed eye examination, echocardiography and bone dansitometry. Clinical, laboratory, angiographic, treatment characteristics and damage items of VDI and TADS were recorded. QoL were evaluated by SF-36. The correlation between parameters were analysed by Pearson correlation test and Spearman's correlation test. For within-group comparison of normal distribution of parameters, Paired sample t test were used. Results: Sixty eight TA patients (60 female and 8 male, F/M: 7.5/1) with a mean age 42.9 (range 16-72 years). TADS and VDI scores were calculated as 6.9 and 5.25, respectively. A positive correlation was observed between TADS and VDI (p=0.002, r=0.752). Items which were the most common causes of damage in VDI under the peripheral vascular disease were major vessel stenosis (92.6%) and claudication (86.8%) and in VDI under the cardiovascular system was hypertension (58.8%). Items which were the most common causes of damage in TADS under the cardiovascular system were bruit (61%), pulse/blood pressure inequality (61%), claudication (59%) and hypertension (42%). These disease-related damage items (peripheral vascular and cardiovascular) was more frequently found than treatment-related damage items (cataract and osteoporosis).