Parankimal nöro-behçet hastaları ile inme geçirmiş takayasu hastaları'nın klinik, nöroradyolojik ve hasar açısından karşılaştırılması
A clinical, neuroradiological, and damage comparison of paranchimal neuro-behcet patients and takayasu patients with stroke
- Tez No: 769321
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş-Amaç: Behçet Sendromu (BS) ve Takayasu Arteriti (TA) her ikisi de ataklarla seyreden, sistemik vaskülitlerdir. İki hastalık da birbirinden farklı şekilde MSS tutulumu yapmakta ve yaşamı tehdit eden nörolojik sekel bırakmaktadır. Şimdiye kadar parankimal nöro-Behçet (p-NBH) ve inme geçirmiş TA hasar açısından karşılaştırılmamıştır. Biz bu çalışmamızda bu iki hastalık grubunu demografik, klinik, tedavi ve sekel açısından karşılaştırmayı amaçladık. Metot: Çalışmamıza İ.Ü.-C, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Bilim Dalında poliklinik veya yataklı servis ünitesinde Ocak 2019-Haziran 2022 tarihleri arasında görülen p-NBH tanılı 48 (36E/12K) hasta ve 32 inme geçirmiş Takayasu arteriti hastası (8E/24K) dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri, radyolojik görüntülemeleri ve tedavileri incelendi. Hayatta olanların güncel nörolojik muayeneleri yapıldı. Nörolojik hasar değerlendirmeleri, yaşam kalitesi ve günlük aktivitelerine katılımı değerlendirmek için genişletilmiş engellilik durumu ölçeği (Expanded Disability Status Scale-EDSS) Barthel indeksi ve modifiye Rankin skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Behçet's syndrome (BS) and Takayasu's arteritis (TA) are both systemic vasculitides characterized by recurrent attacks. Both diseases involve CNS, however in different forms and can cause life-threatening neurological sequelae. So far, parenchymal neuro-Behçet's (p-NBD) and TA with stroke have not been compared clinically. In this study, we aimed to compare disease characteristics clinical treatment, neurologic sequelae and outcome between the two disease. Patients and Methods: Our study included 48 (36M/12F) patients with p-NBD and 32 (8M/24F) Takayasu arteritis patients with stroke, who were seen between January 2019 and June 2022, in the Department of Rheumatology at Cerrahpasa Faculty of Medicine, I.U.-C, Istanbul. Demographic and clinical data, radiological imaging and treatments of the patients were evaluated. Current neurological examinations of the surviving patients were performed. Expanded Disability Status Scale (EDSS), Barthel Index, and modified Rankin Scale were utilized to assess neurological damage, quality of life and participation in daily activities.