Olumlu ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesini destekleyen eğitimlerin, ebeveyn tutum ve çocukla ilişkileri üzerine etkisinin değerıendirilmesi
The impact of positive parenting education on parent's attitude and relationship with their children
- Tez No: 525938
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. PERRAN BORAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yaşamın ilk bir yılındaki düzenleme sorunları ileride çocuklarda davranış sorunları görülme riskini arttırmaktadır. Çalışmada çocuk sağlığı izlemleri sırasında önleyici danışmanlık hizmetlerine dahil edilebilecek, olumlu ebeveynlik prensiplerini içeren kısa bir eğitim programının oluşturulması, eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi ve düzenleme sorunlarında azalma, olumlu ebeveynlik tutumlarında artış sağlanması amaçlandı. Çalışmaya MÜTF Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği'nde takip edilmekte olan 9-15 aylık bebekler ve aileleri çalışma; genel polikliniğe başvuran bebekler ve aileleri kontrol grubuna alındı. Çalışma grubundaki ailelere olumlu ebeveynlik, kontrol grubundaki ailelere ev içi kazalardan korunma konusunda eğitim verildi. Gruplar eğitim öncesi ve 3 ay sonrasında düzenleme sorunları, ebeveyn tutumları açısından değerlendirildi. Toplam 220 çocuğun %30'unda beslenme, %38,6'sında uyku ve %54,5'unda hırçınlık sorunları görüldü. Vurma davranışı %49,1'inde saptanırken, ebeveynlerinin otoriter ve izin verici tutumları yüksek bulundu. Olguların %30'u televizyon izlerken, bu çocuklarda vurma oranı yüksekti. Ebeveynlerin %27'si anne babalarından fiziksel şiddet gördüklerini ifade ederken, bu annelerin çocuklarına fiziksel şiddet uygulama riski 1,9 kat artmıştı. Eğitim sonrası olumsuz ebeveyn tutumlarında düşüş, olumlu ebeveyn tutumlarında artış saptandı. Eğitim sonrası düzenleme sorunları, çocuklarda vurma, televizyon izleme, annenin fiziksel şiddet uygulama oranlarında azalma, kitap okumada artış görüldü. Eğitim çocuklarda düzenleme sorunlarında azalma ve olumlu ebeveynlik tutumlarında artışa yol açmış olup, çocuk sağlığı izlemlerinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Regulatory problems experienced during the first year of an infant's life increases the risk for later behavioral problems in children. Babies aged 9-15 months old and who were being followed at MUMF Social Pediatrics Department, well child outpatient clinics, and their families were assigned to the study group, and those who attended the general pediatrics outpatient clinics were assigned to the control group. Education on positive parenting and protection from accidents at home were provided to the study and control groups respectively. Groups were evaluated regarding regulatory problems and parent attitudes at baseline and 3 months later. Feeding, sleep problems and bad temper were found in 30%, 38.6%, and 54.5% of 220 children respectively. Hitting behavior was detected in 49.1%, of whose parents had higher authoritarian and permissive attitudes. Thirty percent of the participants were watching television, and hitting behavior was higher in these children. Twenty seven percent of the parents reported that they were exposed to physical violence from their parents and these mothers' risk of using physical violence to their children were increased 1.9 times. Negative parenting attitudes were decreased and positive parenting attitudes were increased after the education. Regulatory problems, children's' hitting behavior in children, television viewing, mothers' physical abusiveness were decreased and reading practices increased after the education. Education had a positive impact on children's' regulatory problems and parenting practices, and it can be used during anticipatory guidance at well child outpatient clinics.