Türkiye radyoları içinde TRT FM'in yeri ve yayın politikası
  1. Tez No: 52594
  2. Yazar: GÜLSEN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Öz Tez çalışmamızın konusu, TRT'nin yeni radyo kanalı olan TRT FM'in, TRT radyoları içindeki yeri ve yayın politikasının incelenmesidir. Amacımız, TRT'nin gelişen teknolojik şartlara ve toplumun değişen beğenilerine karşı yayın politakasında yaptığı değişikliklere (TRT FM örneği ile) açıklık getirmektir. Temel varsayımımız, TRT FM'in diğer radyolara oranla daha çok bilinen ve dinlenen bir radyo olması ve bunun TRT FM'in yayınlarından kaynaklanmasıdır. Bu varsayımları doğrulamak amacıyla yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına tezde yer verilmiştir. Tezin kapsamı TRT radyoları ve TRT FM yayınlarıyla sınırlandırılmıştır. Programların çok ayrıntılı olması sebebiyle yayın politikalarının ayrıntılı bir analizi yapılmamıştır, özel radyolara ve 3984 sayılı kanuna da konunun gelişimi açısından zaman zaman değinilmiştir. Tezde radyo yayınlarının içerik analizleri yapılmıştır, önce TRT radyoları (Radyo 1, Radyo 2, Radyo 3, Turizm Radyosu, Bölge Radyoları ve Türkiye'nin Sesi Radyosu) yayın amaçları, vericileri, haber ve müzik programlan, reklamlar ve program türlerinin oranları açısından incelenmiştir. TRT FM, 24 saat süreyle dinlenerek günlük, haftalık ve aylık programlarının içerik analizleri yapılmıştır. Ayrıca günlük, haftalık ve aylık süreli yayınlar takip edilerek konu ile ilgili haberler teze eklenmiştir. Böylece TRT FM yayınları ile diğer TRT radyolarının yayın politikaları karşılaştırılmış ve farklılıklar ortaya konmuştur. TRT FM kısa sürede en çok bilinen ve dinlenen bir TRT radyosu olmuştur. Bu başarı yayınlarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple TRT'nin diğer radyo kanallarının da toplumun istek ve beklentilerine uygun olarak düzenlenmesinin dinlenirlik oranlarını artıracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our thesis is the study of the place and the broadcasting policy of TRT FM, the new radio channel of TRT. Our aim is to bring clearness to the changes which TRT has made at its broadcasting policy according to the progressing thechnology and the society's likes. Our main proof is that, the TRT FM, which is one of the best known and listenning to radio than the other radios and this is so because of TRT FM's broadcasts. The thesis includes only the TRT radios and the TRT FM programmes. The analysis of the broadcasting policy is not made widely because the programmes are very detained. To improve the subject the Private Radios and the Law 3984 is also mentioned. At this thesis the analysis of the contents of the broadcasts is made. First of all the broadcating aim of TRT Radios (Radiol, Radio 2, Radio 3, Turism Radio, Region Radios and the Voice of Turkey) are studied according to the variety of their transmitters, news, music and advertisement programmes. The content analysis of the daily, weekly and monthly programmes are made by listenning to the TRT FM for 24 hours. Also the news regarding our subject is added to the thesis by tracing the daily, weekly and monthly programmes for a month. By doing this the broadcats of TRT FM and the broadcast policy of the other TRT Radios are compared. TRT FM has become the best known and most listenning to radio of TRT 1 in a very short time. This success depends on its broadcasts. Because of this, we think that it will increase the listening rate of the TRTs other radios, if they organise their programmes according to the needs and wishes of the society.