Türkiye demir çelik işletmelerinde maliyet sistemi uygulaması ve amaçlara uygunluk açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 52595
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Kâr maksimizasyonu amacı güden işletmelerin günümüz rekabet ortamında bu amaca ulaşmaları gittikçe zorlaşmaktadır. Pazara sunulacak malların fiyatı, hitap ettikleri müşteri kitlesinin alım gücüne paralel olmalıdır. Aksi takdirde arzulanan kâr oranını sağlayacak satış hacmine ulaşılamayacaktır. Bunun olmaması için işletme yöneticileri farklı pazarlama stratejileri uygulamaktadırlar. Fakat, ne kadar modern pazarlama stratejileri kullanılırsa kullanılsın ve pazarlama yeteneği ne kadar yüksek olursa olsun, satılacak malların fiyatı aynı nitelikteki mallan satan diğer firmaların belirlediği fiyatlardan yüksek ise, işletme başarısız olacak ve kârını azamileştiremeyecektir. Bu yüzden işletme yöneticileri mamullerin maliyetlerine eğilmek zorunda kalırlar : Eğer düşük maliyette mal üretirlerse işletmeler, piyasaya bunları düşük fiyattan sunabilecekler, talebi arttırabilecekler ve dolayısıyla işletme kârlılığını yükseltebileceklerdir. işletmeler için bu kadar önemli olan ürünlerin birim maliyetlerinin doğru tespit edilmesi işlemi ile maliyet muhasebesi departmanı görevidir. Maliyet muhasebesi görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmek için iyi bir muhasebe sistemi içinde bir alt sistem olarak yer alması ve faaliyet göstermesi gerekir. Bununla birlikte işletmenin maliyet sisteminin iyi oluşturulması da şarttır. Çünkü, maliyet sisteminde yer alan maliyetleme yöntemleri sayesinde maliyet muhasebesi- Kanıtlayıcı Bilgi Üretme (Dokümantasyon) ve Yönetime Kararlarını Destekleyici Bilgi Üretme (Informasyon)- amaçlarına ulaşmaktadır. Maliyet muhasebesinin rolü tüm işletmeler için önemlidir. Fakat, bu işletme ülke ekonomisi için çok önemli mamuller üretiyor ve kendi sektöründe lider işletmelerden biri ise maliyetleme fonksiyonunun doğru yapılması daha da büyük önem kazanmaktadır, incelenen işletme -İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.- kendi sektöründe stratejik durumda olduğu gibi ülkemizin ekonomik kalkınmasında da önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu yüzden işletmedeki maliyet sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesi çalışmanın konusu için uygun bulunmuştur. İsdemir maliyet sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesi maliyet muhasebesinin iki ana amacı doğrultusunda gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Birinci amaç, Kanıtlayıcı Bilgi Üretme, ikincisi ise Yönetime Kararlarını Destekleyici Bilgi Üretme amacıdır. Ayrıca üretimin gerçekleştiği 5 ana üretim ünitesinde birim maliyetlerinin evreler itibariyle nasıl tespit edildiğine ve teori ile uygulama arasındaki farklılıkların değerlendirilmesine de değinilmiştir.“Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri'nde (T.D.Ç.İ.) Maliyet Sistemi Uygulaması ve Amaçlara Uygunluk Açısından Değerlendirilmesi”konulu yüksek lisans tez çalışmasının kapsamı, İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. iye sınırlı tutulmuştur. Bunun sebebi, T.D.Çİ. Genel Müdürlüğü'ne bağlı işletmelerden üretim teknolojisi en yeni olan ve entegre tesiste üretim yapan tek işletme İsdemir'dir. Entegre tesislerde üretilen mamullerin maliyetlerini belirlemek zor ve emek alıcı bir süreçtir. Bu sürecin incelenmesi ile çalışma, bundan sonra Demir-Çelik sektörünü muhasebe açısından ele alacak kişilere ışık tutacak ve maliyet muhasebesi ile ilgili işletmede özellik arz eden konuların tespit edilmesinde ve bunların incelenmesinde de yardımcı olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is becoming more difficult for the managements aimed at maximizing their profits in todays competitive environment. The prices of the products that will be introduced to the market must be parallel to the purchasing power of the customer group it referrs to. Otherwise, the level of sales that will provide the desired rate of profit can not be reached, inorder to prevent this, management executives apply different marketing strategies. However, no matter how modem marketing strategies are being used, if the prices of the goods to be sold are higher than the prices of firms selling goods of the same property, the management will be unsuccessful and will not be able to maximize its profit. Therefore, management executives have to pay attention to the costs of the goods: if they will be able to manufacture goods with low costs, the managements will be able to introduce them to the market with low prices, to increase the demand and thus can increase the profitibility of the management. Cost accounting department is responsible for the accurate determining of the unit costs of the products that are so much important to these managements. Inorder for the cost accounting to fulfill its duties completely it must appear as a sub system within an accounting system and must function this way. Meanwhile, it is necessary for the cost system of the management to be established nicely. Because, via the cost methods within the accounting system cost accounting is being able to reach the aims of Creating Proof Information (documentation) and Creating Information Supporting Executive Decisions (information). The role of cost accounting is very significant to all of the managements. However, if the management manufactures products important for the economy of the country and if it is one of the leadingmanagements within its sector, the correct execution of the cost function becomes more important. Because the management that is being examined- İskenderun Iron and Steel Inc.(Isdemir) - has a strategic position within its sector, it also contributes significantly to the development of the economy of our country. Therefore, the examination and evaluation of the cost system of the management has been found convenient for the subject of this study. The examination and evaluation of the cost system of Isdemir has been tried in accordance with the two main aims of cost accounting. The first aim is the Creation of Proof Information, and the second one is the Creation of Information Supporting Executive Decisions. Besides, attention has been paid to how the unit costs are being determined according to phases within the five main manufacturing units and the evaluation of differences between the theory and the practices. The content of the masters thesis study on the subject of The cost system application and its evaluation in respect of its appropriateness to the aims of the Turkish Iron and Steel Managements' has been limited to iskenderun Iron and Steel Inc. Co. The reason for this is isdemir being the only management dependant upon the General Directorate of Turkish Iron and Steel Managements with the latest manufacturing technology and having an integrated manufacturing facility. It is a difficult and labor taking process to determine the costs of the products manufactured at the integrated facilities. Via the examination of this process, this study will shed light to the persons who will approach the Iron-Steel sector with respect of accounting in the future and we believe that it will aid in the determination of issues of significance to the relevant management and their examination.