Kistik fibrozis yenı̇doğan taraması ile kistik fibrozis ilişkili metabolik sendrom / kistik fibrozis kesin olmayan tanı ve kistik fibrozis tanısı alan hastaların klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Evaluation of clinical features of children with cystic fibrosis and cystic fibrosis screen positive inconclusive diagnosis in newborn screening program with newborn screening
- Tez No: 801557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ŞİŞMANLAR EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
IRT/IRT Protokolü ile Yenidoğan Tarama Programında Kistik Fibrozis ve 'Kistik Fibrozis İlişkili Metabolik Sendrom/Kistik Fibrozis Kesin Olmayan Tanı' Tanısı Alan Çocukların Klinik Özelliklerinin Değerlendirilmesi Kistik fibrozis ilişkili metabolik sendrom/kistik fibrozis kesin olmayan tanı (KİMS/KFKOT) tanısı alan çocuklarda zamanla kistik fibrozis (KF) gelişebileceğinden takipleri önemlidir. Dünyada her ülke kendi yenidoğan tarama (YDT) programını ve kendi kestirim değerini kullanmaktadır. YDT programlarının hepsinde ilk basamakta immün reaktif tripsinojen (IRT) bakılmaktadır. Literatürde bu alanda yapılan çalışmalar DNA protokollü YDT programlarının sonuçlarını bildirmektedir. Ülkemizde IRT/IRT programı kullanılmakta olup, YDT programımızda genetik inceleme yapılmamaktadır. Çalışmamızda ülkemizde uygulanan IRT/IRT protokolü ile YDT pozitif olan KİMS/KFKOT ve KF tanılı çocuklar ile izlemde sonradan KF tanısı alan ve almayan çocukların klinik özelliklerini değerlendirmek ve izlemde KF tanısı alan çocuklara erken tanı koyabilmek amaçlandı. Çalışma süresince üç çocuk göğüs hastalıkları polikliniğine YDT pozitifliği ile başvuran 3372 çocuk vardı. Bu çocuklardan ter testi >30 mmol/L olan 176 çocuk çalışmaya dahil edildi. İlk başvuruda çocuklardan 94'ü (%53,4) KİMS/KFKOT ve 82'si (%46,6) KF tanısı aldı. Çocukların 98'i (%55,7) kızdı. İlk başvuruda KF:[KİMS/KFKOT] oranı 0,87:1 olarak saptandı. KİMS/KFKOT tanılı 13 (%7,3) çocuktan 12'si (%92,3) genetik sonuç ile, biri (%7,7) izlemde yapılan ter testi ile ortanca 118 gün sonra KF tanısı aldı. Son olarak 95 (%54,0) çocuk KF, 72 (%40,9) çocuk KİMS/KFKOT tanısı aldı. Son tanısı KF olan ve izlemde KF tanısı alan çocuklar ile son tanısı KİMS/KFKOT olan çocukların verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of clinical features of children with Cystic Fibrosis and Cystic Fibrosis Screen Positive Inconclusive Diagnosis in newborn screening program with IRT/IRT protocol The follow-up of children with cystic fibrosis related metabolic syndrome/cystic fibrosis screen positive inconclusive diagnosis (CRMS/CFSPID) is essential as cystic fibrosis (CF) may develop over time. Every country in the world has its own newborn screening (NBS) program and its own cut-off value. Immune reactive trypsinogen (IRT) is examined in the first step of all NBS programs. In the literature, the results of NBS programs with DNA protocol are reported in many studies on this subject. In our country, the IRT/IRT protocol is used for NBS and genetic analysis is not used with NBS program. The purpose of our study was to evaluate the clinical features of children with positive NBS with IRT/IRT protocol and diagnosed with CRMS/CFSPID and CF, and to determine the risk factors of patients who were diagnosed with CRMS/CFSPID and developed CF during their follow-up. There were 3372 children with NBS positive applied to three pediatric pulmonology centers. Among these children, 176 children with a sweat test above 30 mmol/L were included in the study. Of the children, 98 (55.7%) were females. At the first admission, 94 (53.4%) of the children had CRMS/CFSPID, and 82 (46.6%) had CF, and the CF: [CRMS/CFSPID] ratio was 0.87:1. In the follow-up, out of 13 (7.3%) children who were evaluated as CRMS/CFSPID at the first admission, 12 (72.3%) of children were diagnosed as CF with genetic results and 1 (7.7%) with sweat test results, after a median of 118 days. Finally, 72 (40.9%) children were diagnosed with CRMS/CFSPID and 95 (54.0%) children with CF. The data of the children with final diagnosis of CF and children who evaluated CRMS/CFSPID at the first admission and developed CF during follow-up and children with final diagnosis of CRMS/CFSPID were compared.