Kasko poliçelerindeki özel şartların karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study on comparison of special conditions in motor insurance policies
  1. Tez No: 525948
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sigortacılık sektörü, insanların başlarına gelebilecek riskler ve bu risklerin gerçekleşmesi neticesinde tüm varlıklarını kaybetme korkusu nedeniyle önlem alma isteği sonucunda doğmuştur. Sigorta sektörünün büyüklüğü o ülkenin gelişmişliğinin bir göstergesidir. Gün geçtikçe motorlu taşıt sayısı artmakta ve bununla birlikte riskler de artmaktadır. Bu durum kasko poliçesinin önemini de arttırmaktadır. Kasko poliçesi sigorta sektörünün en önemli branşlarından birisi olmaya başlamıştır. Bu çalışmada Türkiye'de kasko poliçesi yapan 30 şirketten poliçeler toplanmış ve bu poliçelerin özel şartları karşılaştırılmış, verilen teminatlar türlerine göre ayrılmış ve analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The insurance sector was born as a result of the desire to take action because of the risks that people may face and the fear of losing all their assets as a result of the realization of these risks. The size of the insurance industry is a sign of the development of that country. As the days pass, the number of motor vehicles increases and the risks increase accordingly. This situation also increases the importance of the motor insurance policy. Motor insurance is becoming the most important branch of the insurance industry. In this study, policies from 30 companies engaged in insurance in Turkey were collected and the particular circumstances in these policies were compared and the guarantees given were grouped, analysed and interpreted.