Nörojenik olmayan alt üriner sistem disfonksiyonlu çocuklarda transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu kullanımı
Use of transcutaneous electrical nerve stimulation in children with non-neurogenic lower urinary system dysfunction
- Tez No: 525947
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUĞTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk cerrahisi kliniğimizde Ocak 2012-Aralık 2016 tarihleri arasında, alt üriner sistem disfonksiyonu olup TENS tedavisi uygulanan 101 hastanın verileri değerlendirilerek, nörojenik olmayan 75 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmadaki amaç TENS uygulanan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3, 6, 12 ve 24. aylarda semptomlar ve üroflowmetri sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Karşılaştırılan parametreler semptom olarak idrar kaçırma, sık idrara gitme, sıkışma, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, enkoprezis ve üroflowmetri parametreleri olarak da; mesane hacmi, pelvik taban kas aktivitesi, işeme sonrası rezidü idrar, Qmax, Qmax'a ulaşma süresi, Qave, akış süresi ve işeme süresidir. Bulgular: Çalışmamızda TENS tedavisi uygulanan 75 hasta mevcuttur. Bu 75 hastanın 18'i (%24) erkek, 57'si (%76) kızdır. Hastaların yaş ortalaması 8,2± 2,487 yaş, ortanca değeri 8 yaşdır. Tedavi öncesi %86,67 hastada idrar kaçırma, %40 hastada sık idrara gitme, %60 hastada sıkışma, %33,33 hastada kesik kesik işeme, %40 hastada kabızlık, %33,33 hastada enkoprezis, %53,33 hastada ise İYE saptanmış, tedavi sonrası 3. ayda bu oranlar belirtilen sıraya uygun %28, %12, %20, %18,67, %16, %16, %9.33 olduğu görülmüştür. Üroflow parametrelerine bakıldığında ise tedavi öncesi mesane hacmi 204±107 ml, PMR 25,6 ml, Qmax 22,040 ml/sn, Qmax'a ulaşma süresi 8,739 sn, Qave 9,684 ml/sn, işeme süresi 38,452 sn, akış süresi 29,232 sn iken, PTKA %69,33 hastada görülmüştür. Tedavi sonrası 3. ayda bu değerler 239±125 ml, 14,254 ml, 27,25 ml/sn, 7,115 sn, 11,134 ml/sn, 31,019 sn, 23,846 sn, %38,67 olarak hesaplanmıştır. 3. ay sonunda semptom olarak bakıldığında %74,6 hastanın tam iyileştiği ve bu hastaların 6, 12 ve 24. ay sonuçları karşılaştırıldığında kötüye gidiş olmadığı görülmüştür. Üroflowmetri parametrelerine bakıldığında ise 3. ayda düzeltilmiş mesane kapasitesinin, PTKA ve PMR'nin de istatiksel olarak anlamlı düzeldiği, 6, 12 ve 24. ay kontrollerine bakıldığında bu parametrelerdeki düzelmenin devam ettiği görülmüştür. Sonuç: Çocuklarda üriner inkontinans tedavisinde 3 aylık TENS kullanımının semptom ve üroflowmetri parametreleri üzerinde başarılı olduğunu ve uzun dönemde de etkinliğinin devam ettiği görülmektedir. TENS tedavisinin farmakolojik ve diğer tedavi yöntemlerine iyi bir alternatif tedavi olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Introduction: Between the dates of january 2012- december 2016; 101 patients who has lower urinary tract system dysfunction and had treated with TENS were evaluated. 75 patients who hasn't neurogenic bladder were included to study and analyzed retrospectively. The aim of this study is comparing the TENS theraphy group's symptoms and uroflowmetry results before the treatment and at 3rd, 6th, 12th, and 24th months of the treatment. Comparision criterias were: urinary incontinence, frequency, urgency, urinary tract infections, constipation, encopresis as symptoms and bladder volume, pelvic floor muscle activity, post-void residual urine, Qmax, Qave, Qmax reaching time, flow time and micturation time as uroflowmetry parameters. Methods: The data were obtained by retrospectively screening patients hospital data and files. Results: In our study there are 75 patients who had TENS theraphy. 18 patients of these 75 patients were male (24%), 57 of them (76%) were female. Average age of the group was 8,2± 2,487 years and the mean age was 8. Before the treatment we detected that 86,7% of patients had urinary incontinence, 40% of patients had frequency, 60% of patients had urgency, 33,33% of patients had interrupted micturitation, 40% of patients had constipation, 33,33% of patients had encopresis and 53,33% of patients had urinary tract infection symptoms. Thirth month after theraphy these ratios were detected as 28%, 12%, 20%, 18,67% 16%, 16%, 9,33% respectively. Average uroflowmetry parameters before treatment were 204±107 ml for bladder capacity, 25,6 ml for post-void residual urine, 22,040 ml/sec for Qmax, 8,739 sec for time to reaching Qmax, 9,684 ml/sec for Qave, 38,542 sec for micturation time, 29,232 sec for flow time, 69,33% of patients had pelvic floor muscle activity. Thirth month after theraphy these values were detected as 239±125 ml, 14,254 ml, 27,25 ml/sec, 7,115 sec, 11,134 ml/sec, 31,019 sec, 23,846 sec, %38,67, respectively. When we evaluate patients for symptoms we detected that 74,6% of patient had total cure and there were no detected worsening at 6th, 12th and 24th months. When we look at uroflowmetry parameters at 3rd month, we showed that there is statistically significant improvement at adjusted bladder capacity, pelvic floor muscle activity and post-void residual urine. We also showed that improvement at these parameters have continued via 6th, 12th and 24th months controls. Conclusion: We demonstrated that 3 month TENS theraphy were successful at symptoms and uroflowmetry parameters and these effects continued for long time. We concluded that TENS theraphy is a good alternative to pharmacological therapies and other theraphies.