Kasko sigortaları risk modellemesi
Risk modelling automobile insurance
  1. Tez No: 84194
  2. Yazar: E.B. BURAK UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜÇKAN YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye için özel otomobil sigortalarının risk modelini sunmak ve gerçek veriler kullanarak primleri hesaplamakdır. Birinci Bölüm'de otomobil sigortalan tanıtılarak, aktüeryal hesaplamalar açısından otomobil sigortalan ile hayat sigortalan karşılaştırılmıştır. İkinci Bölüm'de risk modellemesi için kullanılan yöntemler sunulmuştur. Üçüncü Bölüm'de risk modellemesi yapılırken daha önceki bilgilerden nasıl yararlanılacağı açıklanmıştır. Son Bölüm'de özel bir sigorta şirketinin Türkiye'deki üç büyük ile ilişkin sigortalıların verileri kullanılarak primler bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study to introduce the risk model of private automobile insurance for Turkey and to calculate premiums using the real data. In the first chapter, automobile insurances are introduced and the automobile and life insurances are compared according to actuarial calculations. In the second chapter, the methods of risk modelling are introduced. In the third chapter, How to use prior information while modelling the risk has been explained. In the last chapter, we tried to compute premiums by using real data on policyholders of the three largest provinces of Turkey.