55 yaş altı genç iskemik inmeli hastalarda D vitamini düzeyi ve diğer risk faktörleri
Vitamin D and other ri̇sk factors among under 55 years young ischemic stroke pati̇ents
  1. Tez No: 525997
  2. Yazar: DİLEK YANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Özürlülüğün önde gelen nedenlerinden olan inme ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. İnme orta ve ileri yaş hastalığı gibi görülse de genç erişkinlerde de görülmektedir. Vitamin D eksikliği başta kardiyovasküler sistem olmak üzere otoimmün ve endokrin sistem hastalıkları ile ilişkilendirilmektedir. Son dönemde birçok çalışmada, vitamin D eksikliğinin inme için risk faktörü olabileceği, inme sonrası kötü prognoz ile ilişkilendirilebileceği gösterilmiştir. Amaç: Bu çalışmada 55 yaş altı genç hastalarda D vitamini düzeyi ve akut iskemik inme ile olan ilişkisini ve diğer risk faktörlerini araştırmaya amaçladık. Materyal ve method: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı servisinde Kasım 2013-Ocak 2017 tarihleri arasında akut iskemik inme tanısı ile izlenen 55 yaş altı hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışma grubuna 74 hasta, kontrol grubuna 191 kişi dahil edildi. Tüm olguların kan 25-hidroksi vitamin D düzeyleri ve hastaların iskemik inme risk faktörleri değerlendirildi. Bulgular: Vitamin D düzeyi; çalışma grubunun %54,1'inde yetersiz, %17,6'sında eksik ve %28,4'ünde normal olarak saptanmış olup kontrol grubunun %99'unda normal, %1'inde yetersiz olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Stroke, an important cause of disability takes third place among death reasons. Although stroke is known as a middle and advanced age disease, it can also be seen in young adults. The deficiency of vitamin D is associated with mainly cardiovascular system disease, autoimmune and endocrine system disease. Recently, in many studies it has been shown that; vitamin D deficiency may be a risk factor for stroke and may be associated with poor prognosis after stroke. Purpose: In this study, we aimed to investigate the association of vitamin D deficiency with acute ischemic stroke and ot her risk factors in young patients under 55 years-old. Materials and Methods: Patients aged 55 years old and younger who were diagnosed with acute ischemic stroke between November 2013 and January 2017 retrospectively screened in Recep Tayyip Erdogan University, Faculty of Medicine, Department of Neurology. 74 ischemic stroke patients were included in study group and 191 individuals were included in control group. Vitamin D levels of all cases and ischemic stroke risk factors of patients were studied. Findings: Vitamin D levels; 54,1% of study group was inadequate, 17,6% was lack of vitamin D and 28,4% was normal; while 99% of the control group was normal and 1% was inadequate.