Bireysel ve takım sporcularının çeşitli değişkenlere göre öfke ve saldırganlık düzeylerinin araştırılması
Investigation of individual and team sportsmen 's anger and aggression levels by various variables
- Tez No: 526015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET BİLİR, N. Bireysel ve Takım Sporcularının Çeşitli Değişkenlere Göre Öfke ve Saldırganlık Düzeylerinin Araştırılması. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitim ve Spor Programı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya. 2018. Bu çalışmanın amacı; milli sporcu ve süper amatör sporcuların, bireysel ve takım sporlarının çeşitli değişkenlere göre öfke ve saldırganlık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın Evrenini 2016 yılında Ankara, Samsun, Sivas illerinde Basketbol, Boks, Güreş, Taekwondo, Hentbol ve Futbol branşlarında milli sporcu ve süper amatör sporcularından faal durumunda olan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden tesadüfü olarak seçilen,18 yaş ve üzeri, toplam 290 milli sporcu ve süper amatör sporcularından oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak geliştirilen kişisel demografik özelliklerini tespit etmek için bilgi formu kullanıldı. Araştırmada verileri toplamak için Özer (1994) tarafından uyarlanan Spielberger'in Sürekli Öfke-Öfke Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ve İpek İlter Kiper tarafından geliştirilen saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 14,0 versiyonu kullanılmış ve farklı gurupta bulunan sporcuların puanlarına bağımsız t- test uygulanmıştır. İkiden fazla gruplarda, gruplararası farkı belirlemek için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Fark oluştuğu durumlarda, gruplararası farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tukey HSD Post Hoc testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla öncelikle Pearsonkorelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BİLİR, N.. A study of levels of anger and aggression of national sport player and super amatuer sport in the individual sports and team sports according to various veriables.. Dumlupınar University Graduate School of Health Sciences. Master Thesis. 2018. This research is done for comparing levels of anger and aggression of national sport player and super amatuer sport in the individual sports and team sports according to various veriables. The population of the study comprises national sport player and süper amatuer sport player of Basketball, Box, Wrestle, Teakwondo, Handball and Footbal branchies at Ankara, Samsun and Sivas province in 2016. The sample of the study comprises national sport players and süper amatuer sport players who selected randomly 290 player aged 18 and older. İnformation form was used to determination of demographic characteristic As a data collection tool. The adapted and validated version of Permanent Anger-Anger Expression Scale (Özer,1994), which was originally developed by Spielberger (1983) was conducted. In SPSS 15.0 version, means of two different groups were compared by independent t-test. One way ANOVA was prefered for the groups more than two, and when there is difference Tukey Post Hoc test was applied.