Transrektal ultrasonografik prostat biyopsisinde enfektif komplikasyonların gelişmesinde risk faktörlerinin değerlendirilmesi, bunların önlenmesinde rektal sürüntü örneğinin ve fosfomisinin yeri
The evaluation of risk factors in the development of infective complications in transrectal ultrasonographic prostate biopsy and the role of the retal swab and fosfomy in prevention of infective complications
- Tez No: 526016
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR ALTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Prostat kanseri, yüksek insidansı (60/100.000) nedeniyle önemli bir tıbbi sorundur. Tanıda kullanılan Transrektal ultrasonografi kılavuzluğunda prostat biyopsisi işlemi (TRUSG-bx) en geçerli prosedürdür. TRUSG-bx sonrası enfektif komplikasyonlar ve buna bağlı hastaneye başvuru oranı artmıştır. Bu artış florokinolon kullanımının yaygınlaşmasına, idrar kültüründe ve rektal sürüntüde florokinolon direncinin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle TRUS-bx de florokinolon kullanımının tekrar gözden geçirilmesini, rektal sürüntü örneklerine göre florokinolon başlanmasını ve fosfomisin gibi yeni antibiyotik profilaksisinin tercih edilebilinir olduğunu göstermek amacıyla çalışma planlandı. Çalışmaya, biyopsiden 3-7 gün önce rektal sürüntü aldığımız 110 hasta dahil edildi. Hastaları önce risk faktörlerine göre (son 6 ayda ciprofloksasin kullanmış olmak, son 6 ayda idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle herhangi bir antibiyotik tedavisi almış olmak, üretral kataterizasyon, genitoüriner sistem operasyon öyküsü olanlar, diyabetes mellitus, kalp kapak protezi olanlar) olmak üzere 2 gruba (A ve B ) ayrıldı, A grubunda risk faktörü olmayan hastalar, randomize edilip rektal sürüntü sonucu beklenmeden, hastalara fosfomisin (grup A1) ve ciprofloksasin (grup A2) profilaksisi başlandı. Grup B de ki risk faktörü olan hastalar rektal sürüntüdeki fosfomisin-ciprofloksasin duyarlılığı/direncine göre; hastalara fosfomisin (grup B1) ve ciprofloksasin(grup B2) profilaksisi başlandı. Rektal sürüntü sonucuna bakılmadan fosfomisin ise (grup B3) profilaktik diğer hastalara uygulandı. Hastaların enfektif komplikasyonları değerlendirildiğinde risk faktörleri olmayan Grup A1 ve A2'de istatiksel olarak fark saptanmadı. Risk faktörleri olmayan A1 grubunda fosfomisin kullanımı ve A2 grubunda ciprofloksasin kullanımının güvenli olduğu saptanmıştır. Rektal sürüntü örneğine göre hedefe yönelik ciprofloksasin verdiğimiz B2 grubunda, enfeksiyon oranları güvenli saptanmıştır. Fosfomisinin TRUS-bx profilaksisinde risk faktörlerinden bağımsız (grup A1 ve grup B3) kullanılabileceği gösterilmiştir. FQR'si olan ya da risk faktörüne göre olması muhtemel risk grubundaki hastalara fosfomisin profilaksisinin, ciprofloksasine oranla tercih edilebilir olduğu anlaşılmıştır. Fosfomisinin oral, tek doz, kolay kullanımı ve maliyet açısından hesaplı olması nedeniyle avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is an important medical problem due to high incidence (60 / 100,000). The current procedure is transrectal ultrasonography- prostate biopsy procedure that used in diagnosis (TRUS-BX). After TRUS-bx infective complications and related hospital admission rate increased. This increase has caused the spread of fluoroquinolone using, the increase of fluoroquinolone resistance in urinary culture and rectal swab. Therefore, the work is planned for reassessment of fluoroquinolone using on TRUS- bx, according to the rectal swabs results starting of fluoroquinolone and indicating of the new choice of antibiotic prophylaxis like fosfomycin. 110 patients that we received rectal swab from them before 3-7 days, were included on the study. We separated patients in two groups as A and B. (risc factors; to be used're ciprofloxacin last 6 months, last 6 months, have received any treatment antibiotics due to a urinary tract infection, urethral catheterization, genitourinary system operation history, diabetes mellitus, have heart valve prostheses). In group A, we randomized the patients and started giving them that have no risk factors fosfomisin (group A1) and ciprofloxasin, prophylaxis (group A2) without waiting rectal swab results. In group B, the patients that have risk factors were randomized. According to their fosfomycin (group B1) and ciprofloxacin (group B2) susceptibility / resistance, we started giving them fosfomycin (group B1) and ciprofloxacin (group B2). The fosfomycin, regardless of the rectal swab results (group B3) were applied on prophylactic other patients. When the patients' infective complications were evaluated, there was no difference between group A1 and A2 that have no risk factors. The using of fosfomycin on the patients of group A1 (have no risk factors) and the using of ciprofloxasin on group A2 were determined as dependable. According to the sample of rectal swab, in group B2 that we gave ciprofloxasin, infection rates are safe. It was determined that fosfomycin can be used on the prophylaxis of TRUS- bx (group A1 and group B3) as independent from risk factors. Fosfomisin can be preferred more than prophylaxis, ciprofloxasine on the patients with FQR or may have risk factors . Fosfomycin oral is advantageous because of single dose, easy usage and affordibility.