Bölüm goldie boyut üzerine
On quotient goldie dimension
- Tez No: 526030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BERKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde, sonlu bölüm Goldie boyuta sahip modüller incelenmiştir. Özellikle V. Camillo ve C. Faith'in makaleleri detaylı olarak çalışılmıştır. İlk iki bölümde modül kavramı, modül ile ilgili bazı temel tanım ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde düzgün modül, Goldie boyut, bölüm Goldie boyut ve CS-modül kavramları derlenmiştir. Dördüncü bölümde artan zincir şartı ile bölüm modülleri sonlu boyutlu modüller için gerek ve yeter koşullar incelenmiştir. Son bölümde bölüm modülleri sonlu boyutlu modüllerin noether modüller ile karakterizasyonu ve bazı uygulamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we survey quotient finite Goldie dimensional modules. In particular, we study in detail V. Camillo and C. Faith. In the first two section, module concept and basic definitions and properties of modules are given. In the third section we review uniform modules, Goldie dimension, quotient Goldie dimension and CS-modules. In the fourth section and necessary and sufficient conditions for quotient finite dimension modules with assending chain condition are illustrated. In the last section characterization modules with noetherian modules and some applications of them are given.