Kaynak tüketim muhasebesinin geleneksel ve faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemleriyle karşılaştırılması ve bir hizmet işletmesinde uygulanması
Comparison of resource consumption accounting by traditional and activity based costing methods and application in a service company
  1. Tez No: 526043
  2. Yazar: MEHMET MURAT GUTNU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Rekabetin uluslararasılaşmasıyla işletmelerin sert rekabet ortamında hayatta kalma mücadelesi verdiği günümüz dünyasında, sürdürülebilir rekabet avantajını sağlamanın ve devam ettirmenin yolu maliyet bilgilerinin güvenilir şekilde elde edilmesinden geçmektedir. Maliyet bilgisinin doğru şekilde hesaplanması işletmelerin alacakları stratejik kararları desteklemektedir. Bu amaçla, çeşitli maliyetleme yöntemleri geliştirilmiştir. Geleneksel maliyetleme yöntemlerinin doğru maliyet bilgisi sağlamada yetersiz kalması, faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin gelişmesine yol açmıştır. Daha sonra, faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin de bazı açılardan eleştiriyle karşı karşıya kalması yeni yöntem arayışına neden olmuştur. Bu arayışlar sonucunda, zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme ve kaynak tüketim muhasebesi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışma ile faaliyet tabanlı maliyetleme ve Alman maliyet muhasebesinin bir birleşimi olan kaynak tüketim muhasebesi, bir hizmet işletmesi olan özel bir eğitim kurumunda uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar geleneksel maliyetleme yöntemi, faaliyet tabanlı maliyetleme ve zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemleriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışmada, işletmedeki atıl kapasite maliyetlerinin neler olduğu saptanmış ve bu atıl kapasite maliyetleri maliyet nesnelerine yüklenmeyerek daha doğru, güvenilir ve gerçeğe uygun bir maliyet bilgisi hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world in which businesses are struggling to survive in a fierce competition environment with the internationalization of competition, the way to gain and maintain a sustainable competitive advantage is to obtain a reliable cost information. Accurate calculation of cost information supports strategic decisions of businesses. For this purpose, various costing methods are developed. The inability of traditional costing methods to provide accurate cost information has led to the development of an activity based costing method. Later, the activity based costing method was also faced to criticism in some ways, which led to the search for a new method. As a result of these searches, time driven activity based costing and resource consumption accounting methods have been developed. In this study, resource consumption accounting which is a combination of activity based costing and German cost accounting, was implemented in a private educational institution which is a service company. The obtained results were interpreted by comparing them with traditional costing method, with activity based costing and with time driven activity based costing methods. In this study, it has been determined what the idle capacity costs in the company, and these idle capacity costs were not allocated to the cost objects, therefore, more accurate, reliable and realistic cost information has tried to calculate.