Türk Eximbank uygulamalarında risk yönetimi
Turkish Eximbank applications on risk management
- Tez No: 526045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Risk Yönetimi temel olarak işletmelerin varlığını sürdürmeye yönelik olası tehditleri tespit edip değerlendirerek önlemeyi veya minimize etmeyi amaçlayan bir sistemler bütünüdür. Bu kavram hayatımıza, 2001 yılında ülkemizde yaşanan Bankacılık Krizi ile girmiş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun(BDDK) benimsediği uluslararası Basel Kriterleri ile tanınır hale gelmiştir. Türk Eximbank'ın ana hedef kitlesi Türkiye'de yerleşik ihracatçılar, ihracat odaklı üretim yapan imalatçılar ile yurtdışında etkinlik gösteren müteahhitler ve girişimciler olmakla birlikte Banka, ilgili gruplara kredi, sigorta ve garanti hizmetleri vermektedir. Bu çerçevede geniş yelpazede hizmet sunan Türk Eximbank'ta olası risklere karşı bütüncül ve uluslararası normlara uygun politikalar belirlenerek banka faaliyetleri ile ilgili riskler yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada ilk bölümde; Eximbank'ların Dünya Ticaret Finansmanındaki Rolü ve Önemi, Türk Eximbank'ı ticari bankalardan ayıran ve iş modeli ile risk yönetimi politikasını doğrudan etkileyen özellikleri ve Basel prensipleri incelenmiştir. Ayrıca Basel düzenlemelerinin bankacılık sektörüne etkileri bir tarihsel yaklaşımla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; risk yönetiminin doğuşu, bankacılık sektöründe karşılaşılan risklerden ve Türk Eximbank'ın gerçekleştirdiği hizmetlerden ötürü maruz kaldığı risklere karşı benimsediği risk politikası açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management is a set of systems that basically aims to minimise or prevent the probable threats towards the viability and sustainability of financial institutions and corporations. Turkey has become acquainted with the concept of risk management due to the banking crisis in 2001 for the first time and it has become more renowned thanks to the international Basel criteria adopted by Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA). Export Credit Bank of Turkey provides short-medium and long term loan programs, export insurance and guarantee transactions to exporters, export oriented manufacturers, contractors and entrepreneurs who operate abroad In terms of management of related risks emanated from the wide range of services, comprehensive policies in compliance with international standards have been conducted to the best interests of clients. In the first part of this study; The Role and Importance of Eximbank in World Trade Finance, Features that distinguish Turkish Eximbank from commercial banks and directly affect business model and risk management policy and basel principles are examined. Moreover, the effects of Basel regulations on the banking sector have been handled with a historical approach. In the second part; origin of risk management, banking sector risks and Due to the services provided by Türk Eximbank, the risk policy adopted against the risks that it is exposed to is explained.