Türk edebiyatında terkib-bend ve terci-bendler (13-16 y.y.)
- Tez No: 52605
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Edebiyatımızda ilk örneklerinin görüldüğü XFV.yy. dan XVI. yy. sonuna kadar ulaşabildiğimiz 113 şâirden 52'sinde toplam 176 terkîb-bend ve tercî-bend tespit ettik.Bu terkîb-bend ve tercî-bendler üzerinde yaptığımız incelemeyle, bu iki nazım şeklinin kurallarını belirlemeye ve bunları istatistikî tablo ve grafiklerle izah etmeye özen gösterdik. Bu iki nazım şekli ile mersiye, medhiye, tevhid, münâcât, ve na't gibi nazım türlerinin yanında değişik konularda da şiirler yazılmıştır. Tezin I. bölümünde, terkîb-bendlerin şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. Bu incelemede, terkîb bendlerde en çok 5 bendli ve 16 mısralık bentlerden oluşan şiirlerin yazıldığını tesbit ettik. Vezinler açısından en fazla mef ûlü / fâ'ilâtü / mefâ'îlü / fâ'ilün kalıbının, bahirler bazında da Remel bahrinin kullanıldığım görüyoruz. Terkîb-bendlerde en fazla tam kafiye, redif olarak da kelime ve kelime grubu halindeki redifler kullanılmıştır. Mahlaslar da çoğunlukla son bendlerde yer almaktadır. Muhteva özelliği açısından da en çok mersiye türünün kullanıldığı tespit edilmiş, diğer konular ve şiir başlıkları da incelenerek açıklanmıştır. II. bölümde, tercî-bendlerin şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. Tercî-bendlerde en çok 5 bendli ve 12 mısralık bendlerle şiirler yazılmıştır. Vezin olarak fe'ilâtûn / mefâ'ilün / fe'ilün kalıbı, bahirlerde ise Remel bahri ilk sıradadır. Tercî-bendlerde, kafiye olarak tam kafiye, rediflerde ise kelime ve kelime grubu halindeki redifler daha çok kullanılmıştır. Mahlaslar ise son bendlerde yoğunlaşmıştır. Muhteva açısından en çok felsefî ve tasavvuf! konular işlenmiş olup, diğer konular ve şiir başlıkları da açıklanmıştır. Tezin sonunda da, bu iki nazım şeklinin genel özelliklerini yansıtan elimizdeki bütün örnekler“ Metin ”kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY I have identified totally 176 terkib-bend and terci-bend from 52 poets of 113 poets I could have reached. The first examples of these poems are seen in our literature from the XIV th century to the end of XVI th century I have tried to determine the rules of this double poetry style and to explain these rules through statistical charts and graphics carefully. Besides these poetry tyles and other poetry styles such as mersiye ( elegy ), medhiye ( eulogy ), tevhid ( poe relating to the oneness of the God), münacat ( poem praising the God ) and na't ( poem praising the Prophet Muhammad ), poems on various subjects are also written. In part of the thesis, characteristics relating to the form and content of terkib-bend are examined. By this examination I have identified that these kinds of poems consist of maximum 5 stanzas and 16 lines. We see that the most used vezin (meter ) pattern is mef ûlü / fâ'ilâtu / mefâ'ilü / fâ'ilûn and the most used bahir ( class of meters ) is Bahr-i Remel. In these poems, generally the full rhyme is used. Words and word groups are used as redif ( word repeated at the end of every couplet a poem) Pseudonyms are mostly take place at the last stanzas. Regarding to the content, the style of mersiye (elegy ) is generally used, other subjects and titles of poems are also examined and explained In part n, characteristics relating to the form and content of terci- bend are examined. These kinds of poem consist of maximum 5 stanzas and 12 lines. As vezin pattern fe'ilâtün / mefâ'ilün / fe'ilün is used. Remel is the most used bahir. In these poems mostly the full rhyme is used.Words and word groups are the most used redif forms.Pseudonyms are generally used at the last stanzas. Regarding to the content, particularly philosophical and mystical subjects are used, other subjects and titles of poems are also explained. At the end of the thesis all available examples carrying the general characteristics of this double poetry style are given in the“ Text ”part.