Bitki sıklığının hibrit mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde bitkisel özellikler ve tane verimine etkisi
The effects of plant densities on growth and grain yield of some hybrid maize (Zea mays L.) varieties
- Tez No: 526079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KONUŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, 2016 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tel-Kaliş Araştırma ve Uygulama çiftliğinde yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada iki farklı olgunlaşma süresine sahip atdişi mısır çeşidi (31 P 41(FAO 650 ), DKC 5741(FAO 500) ) dört ekim sıklığı (8, 9,10 ve 11 bitki/m2) denenmiştir. Çalışmada, tepe püskülü çiçeklenme süresi, bitki boyu, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda tane ağırlığı, SPAD, yaprak alan indeksi, hasat indeksi ve tane verim değerleri incelenmiştir. Yapılan istatistiki analiz sonucunda bitki sıklıkları, çeşitler ve interaksiyonları tüm incelenen özelliklerde önemli bulunmuştur. Bitki sıklarında, sap kalınlığı, SPAD değeri, koçan kalınlığı, tane ağırlığı ve tane verimi diğer bitki sıklıklarına göre 8 bitki/m2 bitki sıklığında daha yüksek bulunmuştur. SPAD ve koçan kalınlığı hariç incelenen tüm özelliklerde çeşitler önemli bulunmuştur. Bunun yanında DKC 5741 çeşidinin bitki boyu, yaprak alan indeksi ve çiçeklenme zamanı daha düşük, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, tane ağırlığı ve tane verimi ise diğer çeşitten daha yüksek bulunmuştur. Bu yüzden erken olgunlaşmaya sahip olan DKC 6547 çeşidinin 8-9 bitki/m2 sıklığında daha fazla tane verime sahip olduğundan yetiştirilmesinin uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on the second crop growing season in 2016 at the Mustafa Kemal Univerties, Turkey to determine the optimum plant density (8, 9, 10, and 11 plant/m2) for two different maturitiy groups hybrid maize varieties of P31 P 41 (FAO 650 ) and DKC 5741 (FAO 500). Flowering time, plant height, stem diameter, stalk heigth, ear diameter, grain weigth per ear, SPAD, leaf area index, harvest index and grain yield were measured. The results indicated that there were sinificant differences among the plant densities, and between the varieties, and their intercations for almost all the growth and yield charecteristics of hybrid maize varieties. For the plant densies, wider spaced plants (8 plants/m2) produced the highest values of stem diameter (SD), SPAD reading, ear diameter (ED), grain weight (GW), and grain yield (GY) and followed by the nearest densities plants (9 plants/m2) as compared to closed spaced plants (10 and 11 plants/m2). Significant varietal differences were recorded in all studied traits except SPAD falue and ED. However, the variety DKC 5741 produced shorter plants, lesser LAI and tasseled earlier but generated higher SD, EL (ear length), GW, and GY than the variety P31 P 41. These results indicated that DKC 5741 maize variety could be grown in 8-9 plants/m2 for maximum grain yield as a second crop in Hatay ecological condidtion