Tıbbi aromatik bitki (kekik-lavanta) hasat makinası tasarımı ve prototipinin geliştirilmesi
Design and development of harvesting machine prototype for medicinal aromatic plants (thyme-lavender)
  1. Tez No: 526084
  2. Yazar: KEMAL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda gıda, sağlık ve kozmetik sektöründe kimyasal ürünlerin olumsuz yan etkilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, günlük hayatımızda tıbbi aromatik ürünlerin kullanım oranı giderek artmaktadır. Kekik ve lavanta bitkileri yetiştiriciliğinde, bitkilerin hasadı, tarlada kurumaya bırakılması, taşınması ve harmanlanması gibi aşamalar izlenmektedir. Bu tez çalışmasında, tarımsal mekanizasyon uygulamaları ile yüksek ekonomik gelir sağlama döneminde kayıp olmadan ürünlerin hasat edilmesi, kekik ve lavanta bitkilerinin hasadı için mekanizasyon parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında prototip makinanın tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Geliştirilen prototip; yaprağı ve çiçeği hasat edilen bitkiler için yüksekliği ayarlanabilir bir biçme düzeni, ürün taşıma düzeni, ürün depolama düzeni ve farklı arazi koşullarında çalışmaya imkan tanıyan aktif dengeleme sisteminden oluşmaktadır. İkinci aşamasında ise geliştirilen makinanın hasat performans özelliklerinin belirlenmesi için arazi denemeleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kekik bitkisi için, % 1.15 uçucu yağ oranının yakalandığı % 8 hasat neminde hasat işlemlerinin yapılması öngörülmüştür. Hasat verimi, çekme kuvveti, çeki gücü ve kuyruk mili gücü sırasıyla % 8 hasat nem içeriğinde 4290 kg/saat, 2546.67 N, 6.47 kW ve 7.11 kW olarak belirlenmiştir. Lavanta bitkisi için hasat işlemi 1.31 % uçucu yağ oranının yakalandığı %10 hasat neminde gerçekleştirilmiştir. Bu hasat işlemlerinin, ürün hasat etkinliğinin 2700 kg/h, çeki kuvvetinin 1710 N, çeki gücünün 2,25 kW ve kuyruk mili gücünün 2,14 kW değerlerinin ölçüldüğü 6 km/h ilerleme hızında ve 75 cm kesme yüksekliğinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of medicinal aromatic products have been increasing with the serious side-effect of chemical products in the food, health and cosmetics sector. In the cultivation of thyme and lavender plants some processes have been carrying out such as harvesting, drying in the field, transporting, threshing and cleaning. In this thesis study, it was aimed to harvest products without loss in the period of providing high economic income with the agricultural mechanization applications and determining the mechanization parameters for harvesting thyme and lavender plants. In the first stage of the study, the prototype machine was designed and produced. Developed prototype; consist of a height adjustable mowing system, product transport system, product storage system and active balancing system allowing it to work in different land conditions. In the second stage, fiedls experiment heve been carried out to determine the harvest performance of the developed machine. Harvesting efficiency, draft force, bollard pull and the power of tail shaft values have been determined as 4290 kg/h, 2546.67 N, 6.47 kW and 7.11 kW at the 8% harvest moisture content, respectively. Also described 6 km/h feed rate, 8% harvest humidty. For the lavender plant, harvesting has been conducted at 10% moisture content. Volatile oil rate of the plant has been determined as 1.31%. Harvesting efficiency, draft force, bollard pull and the power of tail shaft values of the machine for the lavander plants have been determined as 2700 kg/h, 1710 N, 2.25 kW and 2.14 kW at the 6 km/h speed and 75 cm cutting height, respectively.