Haşhaş bitkisinin harmanlama ve ayırma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of threshing and separating parameters of the poppy plant
  1. Tez No: 526085
  2. Yazar: MUKADDER KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemizde geleneksel bir ürün olarak yetiştirilen haşhaş (Papaver somniferum L.) bitkisi yazlık ve kışlık olarak ekilebilen otsu yapıda tek yıllık bir bitkidir. Tohumu ve yağı gıda olarak kullanılan haşhaş bitkisinin kapsüllerinin içerdiği alkoloidler tıbbi amaçlar için, küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca haşhaş bitkisi süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Türkiyede haşhaş bitkisinin hasadı ve hasat sonrası işlemleri geleneksel yöntemlerle ya da yarı mekanize sistemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu durum üründe kalite işgücü ve verim kaybına yol açmaktadır. Son yıllarda haşhaş bitkisinin hasadı ve hasat sonrası işlemleri için mekanizasyon uygulamalarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ancak yaşanılan olumsuzluklar tam olarak giderilememiştir. Bu olumsuzlukların en aza indirilmesi, ürün kalitesi ve verimin arttırılması için haşhaş bitkisine ait harmanlama ve ayırma parametrelerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, ülkemiz tarımı için önemli bir yeri olan haşhaş bitkisinin tarımsal mekanizasyon olanaklarının geliştirilmesine yönelik harmanlama ve ayırma parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Haşhaş bitkisinin harmanlama parametrelerinin belirlenmesinde tıbbi aromatik bitkiler için geliştirilmiş prototip makinada 360, 540 ve 720 kg/h yedirme miktarında, 14, 18 ve 22 mm batör-kontrbatör açıklığında, 100, 200 ve 300 d/d batör devrinde denemeler gerçekleştirilmiştir. Ayırma parametrelerinin belirlenmesi için, 3 farklı yedirme miktarına bağlı olarak 8-20 mm oblong, 30 mm and 35 mm yuvarlak delikli elek tiplerinde, 15, 30, ve 45 Hz elek hızında denemeler yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre, haşhaş bitkisi için prototipin harmanlama parametreleri olarak harmanlama etkinliği, iş verimi, güç gereksinimi ve özgül enerji tüketimi değerleri belirlenmiştir. Prototipin ayırma parametreleri olarak ise ayırma etkinliği, iş verimi ve özgül güç tüketimi değerleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Poppy (Papaver somniferum L.) plant grown as a traditional product in our country is an annual herbaceous plant cultivated in summer or winter. Seed and oil of poppy plant are used in the food industry. The alkaloids contained in the poppy capsules are used for medical purposes and the poppy pulps are used as animal feed. In addition, the poppy plants are also used as ornamental plants. The harvest and post-harvest processes of the poppy plant is carried out by conventional methods or semi-mechanized systems in Turkey. This case leads to damage in the product, loss of labor and yield. In recent years, studies about harvesting, threshing, separating and cleaning mechanisms have been carried out in various forms for poppy plants. However, these disadvantages have not been fully overcome. In order to minimize these problems and increase the quality and yield, it is necessary to know the threshing and separating parameters of the poppy plant. In this study, the threshing and separation parameters of the poppy plant, an important product for our country, have been aimed to determine in an effort to improve agricultural mechanization possibilities.In order to determine the threshing parameters of the poppy plant, experiments have been carried out in 360, 540 and 720 kg/h feeding rates, 14, 18 and 22 mm drum-concave spans, 100, 200 and 300 min-1 drum speeds with a prototype designed for aromatic plants. The separating parameters have been determined depending on 3 different feeding rate, with 8-20 mm oblong, 30 mm and 35 mm round hole sieve type in 15, 30 and 45 Hz sieve speeds. As a result of the study, the threshing efficiency, work efficiency, power requirement and specific energy consumption values of the prototype for poppy plants. For the separating parameters of the prototype, separating efficiency, work efficiency and specific power consumption values are determined.