Türkiye'de Sağlık Kuruluşlarında Çalışan Yoğun Bakım Hemşirelerinin Çalışma Koşulları
The Workıng Condıtıons Of Icu Nurses Workıng In Health Instıtutıons In Turkey
- Tez No: 526121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma hayatı, insanların hayatında önemli bir yere sahip olan ve bireyleri yaşamlarını istedikleri ölçüde sürdürebilmelerini sağlayan bir olgudur. Ancak; bireye sağladığı pozitif getirilerin yanında bir takım zorluklar da getirmektedir. Çalışanların sağlık durumu yaşam biçimi ile ilgili olduğu kadar çalışma hayatında karşı karşıya olduğu riskler ile de alakalıdır. Zira bireyin çalışma ortamı hem psikolojik, hem fizyolojik hem de sosyal açıdan bireyi etkilemektedir. Bu çalışmada tarihçi metot tekniği kullanılmış olup; konu ile ilgili yapılan geçmiş çalışmalar incelenerek, geçmişten bugüne mevzuat açısından faydalanılabilecek literatür taraması yapılmıştır. Hemşireler çalışma hayatlarında hastalara sunulan bakım hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanması ve sağlıklı bir toplum oluşturulması açısından önemli bir görev üstlenmektedir. İnsanların doğumundan, çocukluk,erişkin ve yaşlılık dönemlerinde sağlıklı birer birey olmalarını sağlamak adına, kazandığı mesleki bilgi ve becerilerini kullanarak belirli kararlarla insanlara katkıda bulunmaktadır. Ancak hemşirelerin de birer birey oldukları ve çalışma koşulları konusunda kişisel olarak değerlendirilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle yoğun bakım hemşirelerinin çalışma koşulları önemli bir konu başlığı haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Working life, which has an important place in people's lives to the extent that allows individuals to continue their life and they want to is a phenomenon. However, the individual introduces a number of challenges with the return it provides to positive. The way of life related with the health status of employees, as well as the risks that are associated with faces in their working life. Because the work environment and individual's psychological, physiological and social influences both in terms of the individual. In this study, the technique used is the method of the historian; by examining prior studies on the subject, past and present legislation that can be exploited in terms of the literature reviewed. Nurses ensuring continuity of care services provided to patients in their working lives and will take on an important role in terms of the creation of a healthy community. People birth, childhood,adulthood and old age in healthy individuals are providing on behalf of the people by using their professional knowledge and skills gained contribute to certain decisions. However, nurses also should be considered as they are individuals it should be noted that the personal and working conditions. For this reason, the working conditions of ICU nurses is becoming an important topic.