Özel bakım merkezlerinde görev yapan sosyal çalışmacıların mesleki benlik saygısı ve yaşam doyumunun araştırılması
Investigation of the professional self-esteem and life satisfaction of social workers working in special care center
- Tez No: 549420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR FEYZAL KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de engelli kurum bakım hizmeti büyük oranda özel sektör tarafından sağlanmakta, sosyal çalışmacılar özel sektörde çoğunlukla bu özel bakım kuruluşlarında mesleklerini icra etmektedir. Bu çalışmada; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı denetimine bağlı Özel Bakım Merkezlerinden hizmet alan engellilerle çalışan sosyal çalışmacıların mesleki benlik saygısı ve yaşam doyum düzeylerinin araştırılması, çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni kullanılmış olup ayrıca araştırma tanımlayıcı nitelikler taşımaktadır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye genelinde özel bakım merkezlerinde görev yapan tüm sosyal çalışmacılar oluşturmaktadır. Özel bakım merkezlerinde yoğun personel sirkülasyonu olduğundan tam sayıya ulaşılamamakla birlikte, Türkiye geneli ortalama 370 olan sosyal çalışmacıların tümüne ulaşılmak istenmiş, katılımcılardan geri dönmeyenlerin olması nedeniyle çalışma 198 sosyal çalışmacı ile tamamlanmıştır. Veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”, Deiner ve ark (1985) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyumu Ölçeği”ile Arıcak (1999) tarafından geliştirilen“Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmış, elde edilen bulgular istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans çizelgeleri ile korelasyon, bağımsız değişken T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sırasıyla her bir ölçek için Cronbach Alpha değerleri 0,84 ve 0,93 olarak belirlenmiştir. Sosyal çalışmacıların çoğunluğunun kadın, bekar, 28 yaş altında, 3 yılın altında iş tecrübesine sahip, 2504 TL ve altındaki ücret karşılığında çalışanlardan oluştuğu bulunmuştur. Sosyal çalışmacıların mesleki benlik saygıları düşük, yaşam doyumlarının orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The disabled institution care service is mostly provided by the private sector, and social workers commonly work in these special care institutions in Turkey. The aim of this study was to investigate relationship between the professional self-esteem and life satisfaction levels of the social workers who work with the Special Care Centers. Also, it is aimed to investigate the professional self - esteem and life satisfaction levels of social workers in terms of various variables. In this study, quantitative research design is used and research has descriptive characteristics. The universe of this research constitutes the entire social workers who work in special care centers across Turkey, (average 370). The study was completed with 198 social workers due to the fact that the some participants did not return. In order to collect data, Socio-Demographic Information Form that developed by the researcher, Life Satisfaction Scale that developed by Deiner et al. (1985), and Professional Self-Esteem Scale that developed by Arıcak (1999) were used and the findings were analyzed by SPSS. In the analysis of the data, frequency analyze, pearson correlation test, Indipendent Samples T-Test and One-Way Anova were used. Cronbach Alpha values for each scale were determined as 0.84 and 0.93 respectively. The majority of the social workers were found to be women, single, under 28 years of age, with less than 3 years of work experience, and working for 2500 TL or less salary. It's found that professional self-esteem of social workers was low, and life satisfaction was moderate.