Anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların matematiksel akıl yürütme becerilerine piyano destekli müzik etkinliklerinin etkisi
The effect of piano-assisted music activities on the mathematical reasoning skills of the 60-72 month old preschoolers
- Tez No: 526122
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı ana sınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların matematiksel akıl yürütme becerilerine Piyano Destekli Müzik Etkinlikleri'nin etkisini tespit etmektir. Bu araştırma bir deneysel çalışmadır ve ön-test ve son-test kontrol gruplu deneysel desenden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Ergül tarafından 2014'de geliştirilen Erken Matematiksel Akıl Yürütme Becerileri Değerlendirme Aracı kullanılmıştır. Ölçeğin ölçme-tümevarım, ölçme-tümdengelim, veri analizi ve olasılık-tümevarım, veri analizi ve olasılık-tümdengelim olmak üzere dört alt boyutu bulunmaktadır. Ölçme alanı tümevarım akıl yürütme alt boyutunda uzunluk, ağırlık, alan ve hacim ölçme ile sonuçları karşılaştırma ve zaman sıralaması ile ilgili sorular bulunmaktadır. Ölçme alanı tümdengelim akıl yürütme alt boyutunda eldeki sonuçların doğruluğunu anlama ve sözel karşılaştırma problemleri irdelenmektedir. Veri analizi-olasılık alanları tümevarım akıl yürütme alt boyutunda şekillerin özelliklerini bilme ve grafik oluşturma alanları yer almaktadır. Veri analizi-olasılık alanları tümdengelim akıl yürütme alt boyutunda ise resim inceleme ve resimdeki durumu tahmin etme, grafik okuma ve sonuçlarını söyleme ve olasılık belirleme konuları ile ilgili sorular yer almaktadır. Piyano Destekli Müzik Etkinlikleri, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan etkinlik planı şablonuna göre araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Etkinliklerin hazırlık sürecinde erken piyano eğitimi ile ilgili alan-yazın ve metotlar incelenmiştir. Ardından, araştırmacı tarafından hazırlanan etkinlik planlarının geçerlilik ve güvenilirliği için çeşitli alanlarda uzman görüşlerine başvurulmuştur. Son şekli verilen etkinlik planlarının ana sınıfına devam eden 25 çocuğa haftada 2 kez pilot uygulaması yapılmıştır ve uygulama sekiz hafta sürmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Ankara ili Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okulları bünyesinden seçilmiş iki ana sınıfında öğrenim gören çocuklardır. Grupların oluşturulmasında ölçekte yer alan demografik değişkenler açısından da eşit bir dağılım dikkate alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna ön-test uygulanmasının ardından deney ve kontrol grupları, test puanlarının veri toplama aracındaki bütün alt boyutlarda anlamlı fark göstermeyeceği şekilde düzenlenmiştir. Deney ve kontrol grupları 16'şar çocuk içermektedir ve çalışma grubu toplam 32 çocuktan oluşmaktadır. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan etkinlikler sekiz hafta boyunca haftada iki kez 20 dakika süreyle uygulanmış, kontrol grubuna ise her hangi bir işlem yapılmamıştır. Pilot çalışmada etkinliklerin küçük gruplar üzerinde daha etkili olduğunun tespit edilmesi sebebiyle etkinlikler sınıf mevcudu 8-10 kişilik gruplara bölünerek yapılmıştır. Deney sürecinin ardından çalışma grubuna Erken Matematiksel Akıl Yürütme Becerileri Değerlendirme Aracı son-test olarak tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 16.0 for Windows programıyla yapılmıştır. Çalışma grubunun 32 çocuktan oluşması sebebiyle küçük örneklemlerde daha güvenilir sonuç veren non-parametrik hipotez testleriyle sonuçların analizi yapılmıştır. Ön-test uygulamasının ardından deney grubu çocuklarıyla, kontrol grubu çocuklarının erken matematiksel akıl yürütme becerileri ön-test alt boyut puanları İki Bağımsız Örnek İçin Non-Parametric Mann-Whitney U Testi ile analiz edilmiş, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Bağımsız değişkenin deney grubuna uygulanmasının ardından aynı test son-test verilerine de uygulanmıştır. Piyano Destekli Müzik Etkinlikleri'nin çocukların erken matematiksel akıl yürütme becerilerinin alt boyutlarını etkileyip, etkilemediğini sınamak için, deney ve kontrol gruplarının son-test puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma olup olmadığını saptamak amacıyla Eşleştirilmiş Örnekler İçin Non-Parametric Willcoxon İşaretli Sıralar Testi yapılmıştır. Sonuçlar tablolar halinde verilmiş, ana sınıfları için hazırlanan Piyano Destekli Müzik Etkinlikleri'nin erken matematiksel akıl yürütme becerilerine etkisi hakkında bir yargıya varılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizi sonucunda erken matematiksel akıl yürütme becerilerinin tüm alt boyutlarına ait maddelerde deney grubu lehine anlamlı fark görülmesi ile Piyano Destekli Müzik Etkinlikleri'nin çocukların erken matematiksel akıl yürütme becerilerinin gelişiminde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research was to determine the effect of Piano-Assisted Music Activities on the mathematical reasoning skills of the preschoolers. This research was an experimental study. Experimental design with pre-test and post-test control group was used. The Early Mathematical Reasoning Ability Assessment Tool, developed by Ergül in 2014, was used for data collection. The sub-dimensions of the tool were measurement-induction, measurement-deduction, data analysis and probability-induction and data analysis and probability-deduction. The measurement-induction sub-dimension contains questions about measuring and comparing non-standard units and time sequencing, measurement-deduction sub-dimension includes understanding the accuracy of the results and verbal comparison problems. Data analysis and probability-induction sub-dimension involves knowing the features of shapes and creating graphics, data analysis and probability-deduction contains analyzing images and estimating the situation in the picture, reading the graphics and telling the results, and determining probability. An eight-week program of piano-assisted music activity plans were developed by the researcher for this study. The activity plans were evaluated by music education, preschool education and childhood development specialists. Based on the specialists' opinions, the activities were planned for twice a week with the duration of 20 minutes. For the reliability of the research, an eight-week pilot study of the music activities was held for eight preschoolers. In the pilot study, it was found that the activities were more effective in small groups. Therefore, the activities were decided to be done by dividing the classroom into groups of 8-10 children. After the pilot study, Ergül's tool was applied as pre-test to the study group of the research. The study group was two randomly selected preschool classes from Ankara province, Çankaya district. The study was done in the spring semester of 2016-2017 academic year. The pre-test scores were assessed by Non-parametric Mann-Whitney U Test in SPSS 6.0 for Windows program in order to evenly distribute the test score means of the experimental and control groups. Experimental and control groups consisted of 16 children each and the study group had 32 children in total. An equal distribution was also taken into account in terms of the demographic variables involved in the formation of the groups. Afterwards, for the trial period, the piano assisted music activities were applied twice a week to the experimental group, no action was taken for the control group. After the trial period of eight weeks, Ergül's tool was re-applied as post-test to the study group. Outcomes were evaluated from the statistical analyzes of the score means, standart deviations, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test. In conclusion of the study, the experiment group progressed in all of the ten sub-dimensions. Based on the outcomes, it was appropriate to state that Piano-Assisted Music Activities were effective in preschoolers' early mathematical reasoning skills.