An occupant–oriented circular model for facility management strategy
Tesis yönetimi stratejisinde kullanıcı odaklı döngüsel operasyon modeli
- Tez No: 526133
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PINAR MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Binaların tesis yönetimi (FM), yeni nesil bir operasyon stratejisi üretmek için yeniden düşünülmeli ve insan odaklı olmalıdır. Geleneksel FM, mühendisler tarafından tasarlanmakta ve finansal açıdan optimum operasyonel stratejiyi hedeflemektedir. Ancak, FM kavramı uzun vadeli stratejik planlamayı içermeli ve alışılagelmiş operayonel iş kalemlerine ek olarak, bir binadaki kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine odaklanmalıdır. FM sektöründeki bu disiplinler ötesi yaklaşım, süreç boyunca insan davranışının dikkate alınmasını gerektirmektedir. Bu tezin amacı, binanın gerçek sakinlerini en rahat ve üretken hale getirmek için optimum tesis yönetim stillerini araştırmaktır. Bu süreçte dikkat edilen husus, bina kullanıcılarını öncelik olarak benimsemiş bir tesis yönetimi modeli ile uzun vadede tesis sahibinin kurumsal stratejisini de desteklemektir. Ön çalışmalar, bina yöneticilerinin sağladığı hizmet ve kullanıcıların beklentileri arasında uyuşmazlıklar olduğunu göstermektedir. Bu uyuşmazlık sadece farklı davranış modelleri seviyeleri ile açıklanabilir. Tez, insan davranış modellerini ve bina yöneticilerinin kararlarını birleştirerek optimum stratejiyi bulabilir. Bu amaca yönelik olarak, bu çalışma“Dairesel Operasyon”modeline dayanarak binalarda kullanicilarin katılımını sağlamak için bir kavram haritası sunmaktadır. Burada, bir binadaki“Dairesel Operasyon”, lineer iş modeline dayanan tesis yönetimi stratejisi aksine; sürdürülebilir, enerji verimliliğini artıran ve kullanıcıların sürece aktif olarak dahil olduğu kapalı bir döngü sistemi olarak tanımlanmaktadır. Metodoloji, nitel araştırmalarla çoklu vaka çalışmalarını birleştirerek uygulanır. Bu çalışma, kullanıcıların tepkilerini ölçerek ve davranışsal tercihlerini haritalayarak tesis yöneticilerini optimum operasyonel stratejiye yönlendirmeyi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Facility management (FM) concept should be re-considered for the next generation of strategic operations of buildings and should be human-focused. Traditional FM strategies are based on designs by the stakeholders and engineers and aim to have the optimum operational strategy from the financial point of view. However, this concept should include broad long-term strategic planning and focus on the users in a building, in addition to the daily tasks of building operations. The transdisciplinary innovation challenges in FM sector necessitate the consideration of human behavior during the process. The objective of this paper is to offer an optimum facility management strategy to make the actual residents of a building comfortable and productive. This can be achieved by designing a supportive management model for the core business processes. Our studies indicate that there are gaps between what building managers provide and what the users desire. This gap can only be closed by effectively considering different levels of behavior models. The study aims to design an optimum strategy for coupling human behavior models and building managers' decisions. Towards that end, we introduce a conceptual framework to enable the occupant engagement in buildings. The proposed“Circular Operation”model in a building is defined as a closed loop system which is actively engaging its users in the FM process. It is based on a business model replacing the end-of-life concept with linear frames, and increasing the building energy efficiency along with the comfort of the residents. The methodology is discussed with the help of multiple case studies based on qualitative research. This work provides guidelines for the managers by quantifying individual responses as a preliminary measure and by mapping user behavioral choices for the optimum operation strategy of a high performance, energy efficient and comfortable building.